Hoppa till innehåll

Flygbolag i konkurs

Det danska flygbolaget Cimber Sterling, som bland annat ensamt trafikerat Bornholm, har gått i konkurs.

CM Hellsten

Styrelsen för Cimber Sterling har lämnat in en begäran om konkurs till domstolen i staden Sönderborg. Handlingen kom in klockan 06.30 på torsdagen.
Sedan dess är bolagets samtliga flygningar inställda.

Cimber Sterling finns registrerat i danska Rejsegarantifonden och bolaget skriver på sin hemsida att den som vill få pengarna tillbaka för en köpt biljett kan få det förutsatt att kunden även har betalat en konkursförsäkring.
Den som befinner sig utomlands och har en konkursförsäkring kommer att få resan betald. Den som däremot saknar en sådan tvingas betala hemresan själv.

Cimber Sterling var ensamt om att flyga från Köpenhamn till den populära turistön Bornholm. DAT (Danish Air Transport) gick direkt in och tog direkt över den flygförbindelsen. 

Mer från samma ämne

Läs också

Leva

Proffset satsar på resebranschen

Han har spelat golf i 60 länder och får användning av sin rika erfarenhet i sitt nya jobb. Nu ska Peter Gustavsson sälja golfresor.

Leva

Här är Sveriges Pinehurst

På onsdagen invigdes Sveriges svar på Pinehurst – Ekerums upprustade Långe Jan. Här får både golfstrategen och naturälskaren valuta för pengarna.

Leva

Testa nytt i midsommar

Sugen på en annorlunda midsommar? Packa då både bag och skidor och res till Funäsdalen. Där arrangeras en spännande dubbeltävling.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.