Hoppa till innehåll

Åter till Nordafrika

När oroligheterna bröt ut i först Tunisien och sedan Egypten valde de svenska golfresearrangörerna att ställa in resorna till Nordafrika. Snart kan dock golfarna återvända till länderna.

CM Hellsten

Jasminrevolutionen fick till slut Tunisiens president Ben-Ali på fall och när protesterna spred sig till Egypten så var dagarna räknade även för president Mubarak.
Oroligheterna i de två nordafrikanska länderna gjorde att Utrikesdepartementet i Stockholm avrådde från resor till regionen.
De svenska golfresearrangörerna ställde därför in alla avgångar.

I onsdags hävde dock UD alla restriktioner för både Egypten och Tunisien och Skånebaserade Easton Golf har åter börjat sälja höstens paket till länderna.
– Det är en väldigt glad nyhet att vi återigen kan erbjuda golfresor till Egypten och Tunisien, både för alla golfare och de två länderna. Turismen står för en betydande del av deras ekonomi och våra samarbetspartners är mycket glada över att vi kommer att ha resor som vanligt till hösten igen. Vi har under en längre tid fått många förfrågningar från kunder som vill resa dit igen, säger Robert Lundgren, verksamhetsansvarig på Easton.

Mattias Wistrand är vd på Golf Plaisir:
– Vi hade möjlighet hänga på Apollo som återupptar resorna till Hurghada och Sharm-el-Sheikh redan nu men det är så långt in på säsongen så vi bestämde oss för att vänta till i höst i stället. Tunisien kommer igång i september medan Egypten startar i slutet av oktober.

Hur mycket har stoppet till Nordafrika kostat ekonomiskt?
– Det handlar om miljonbelopp. Det var kunder som vi inte fick i väg till andra ställen med kort varsel samtidigt som det blev fullt på de andra destinationerna. Folk som inte borde ha varit drabbade av Egypten blev det eftersom de inte kunde boka resor till exempelvis Kanarieöarna. Det blev en kedjereaktion.

Ving återupptar sina resor till Egypten 16 april.

Mer från samma ämne

Läs också

Leva

Proffset satsar på resebranschen

Han har spelat golf i 60 länder och får användning av sin rika erfarenhet i sitt nya jobb. Nu ska Peter Gustavsson sälja golfresor.

Leva

Här är Sveriges Pinehurst

På onsdagen invigdes Sveriges svar på Pinehurst – Ekerums upprustade Långe Jan. Här får både golfstrategen och naturälskaren valuta för pengarna.

Leva

Testa nytt i midsommar

Sugen på en annorlunda midsommar? Packa då både bag och skidor och res till Funäsdalen. Där arrangeras en spännande dubbeltävling.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.