Hoppa till innehåll

Åk till North Berwick

Missa inte North Berwick och Gullane om du är i Edinburgh. Och dra till Terre Blanche om du besöker Rivieran. Det säger Fredrick Månsson i veckans "Fråga reseexperten".

Fredrick Månsson

Läs alla tips

Intresserad av att veta mer om golfresor? Läs reseexpertens alla frågor och svar om resor över hela världen. Välj själv vilket område du är intresserad av.

Här hittar du alla frågor & svar.

Fråga reseexperten

Vilken bana är den bästa kring Malaga? Hur flyger man enklast till Orlando? Vilka länder är de mest underskattade att spela golf i? Nu har du chansen att ställa dina frågor till vår golfreseexpert Fredrick Månsson, som regelbundet ger svaren här på golf.se.
Mejla på resefragan@golf.se

 

FRÅGA: Vi planerar att long-staya på Kanarieöarna nästa vinter. Finns det något sätt att hitta greenfees till bättre pris än det som klubbarna uppger på sina hemsidor, som du känner till? I södra Spanien finns det ju många longstay-alternativ till otroligt låga priser med obegränsad golf, där det kostar knappt 10.000 per person och månad, inklusive boende, greenfee och hyrbil. Vill man som nordbo komma åt ännu säkrare väder, blir Kanarieöarna ett bra alternativ men golfen verkar tyvärr mycket dyr.

SVAR: Jag har letat runt en hel del och inte kunnat hitta något som ger billigare greenfee under en så pass lång period utan bara de vanliga rabatterna man kan skaka fram. Bäst för er är nog att antingen hålla ögonen öppna eller kontakta klubbar/banor därnere och förklara att ni vill vara där under längre tid och ha ett pris för det. Kanske värt att bli medlem under en kortare period?

 

FRÅGA: Jag och en kollega råkade vinna ett par flygbiljetter till rivieran (Nice), och de måste konsumeras innan juni, troligtvis åker vi en weekend i månadsskiftet april/maj. Vi prioriterar golfen framför annan lyx, och har strax under tio i hcp. Kan du rekommendera prisvärda banor, kanske boende och till och med en kombination för tre dagar? Finns det möjlighet att spela ryggen av sig är det bra… vi har voltaren i bagen.

SVAR: Jag har gjort en reseguide för Franska Rivieran som snart finns att ladda ner här på golf.se. Där hittar ni en hel del av det ni söker svar på. En bana som ni absolut inte bör missa är Terre Blanche GC som ligger en bit upp i bergen från Monaco sett. Helt underbar bana som ni kan slita på varv efter varv utan att tröttna. Monte Carlo GC är också en schyst bana med sanslös utsikt över medelhavet. Vad gäller boende så tycker jag personligen att det är bättre att hitta ett litet ställe i en mindre ort strax utanför Nice/Cannes/Monaco än att braka in i dessa städer med hyrbil och försöka hitta parkering. Hotellet La Bastide Saint-Antoine i Grasse är en riktig höjdare. Där bli ni inte besvikna.

 

FRÅGA: Jag tänkte åka till Göteborg i sommar för två veckors semester, eftersom jag knappt varit där (jag skäms…). Nu undrar jag vilka banor du tycker jag ska passa på att spela när jag är där. Har hört talas om Hills såklart, men vilka tycker du är bäst och mest prisvärda? Vill väl testa typ fyra i alla fall. Spelar på 15.

SVAR: Runt Göteborg finns det ju en hel radda av spelvärda banor. Jag tänker bl.a på Albatross GK, Delsjö GK, Göteborgs GK och inte minst Vallda GC. Sen tycker jag att Forsgården är värt ett besök och inte minst Kungsbacka GK med sitt urtrevliga sista hål. En liten par trea på 120m in mot klubbhuset. Så kort och läckert att även ett skitslag kan gå i hål. Vilken bana som är bäst av de jag radade upp är svårt att säga då smaken är som baken men Vallda känns som ett nytillskott man inte vill missa.

 

FRÅGA: Tänkte spela lite golf i Norge i sommar, men vet inte var jag ska börja. Kommer att hålla mig runt gränsen till Värmland, typ inte så långt in i landet. Men kan såklart åka några mil inåt. Har du några bra förslag? Är det lika dyrt med golf som med allt annat i det landet?

SVAR: Golf är inte lika dyrt som allt annat i landet. Det är faktiskt synd att Norge är så vansinnigt dyrt för oss utlänningar för landet har en massa skön natur att bjuda på. Det är vanvettigt vackert i stora delar av Norge men när man får pröjsa 300 kr för en pizza med dryck så förtas känslan en aning. Banor du inte blir besviken på i det området du frågar efter är Miklagard GK, Losby GK och Nes GK där de två förstnämnda är de bästa. Vill du ha spektakulära vyer och kuperad terräng så är det Tyrifjord GK väster om Oslo som gäller. Vackert så det förslår på ett flertal ställen utmed banan.

 

FRÅGA: Jag tänkte ta med ett halvset i en bärbag och åka till Edinburgh i sommar. Har hittills bara spelat golf i Sverige, men är nu redo att vidga mina vyer. Vad kan du tipsa en 20-handicappare om för banor i krokarna?

SVAR: Snart kommer det en reseguide om Edinburgh som jag har författat. I den hittar du en hel drös av banor men spontant så tycker jag inte du ska missa Gullane GC och North Berwick GC. Lycka till!

 

FRÅGA: Hej jag och min familj hade tänkt att åka till Jylland i sommar. Min fråga är om det finns några bra banor nära staden Skjern?

SVAR: Det ligger en bana strax utanför Skjern som heter Dejbjerg Golf Klub www.dejbjerggk.dk som jag tyvärr inte kan uttala mig om då jag inte spelat den. Den ligger hursomhelst närmast och strax intill finns Trehöjde GK som inte är någon favorit för mig. Har ni tid och lust att åka ner till Esbjerg så finns där Esbjerg GK som i mina ögon är en av de absolut bästa banorna jag någonsin spelat. En härlig mix av varierande hål i en härlig atmosfär. Jag kan även rekommendera Aarhus GC i Århus. Riktigt trevlig även om den ligger en bit bort från Skjern.

 

FRÅGA: Vi är 3 killar från Örebro med handicap mellan 13 och 29 som ska åka nästa vinter någon gång mellan dec och feb men vi vet inte riktigt vart. Vi var mest inne på Egypten på grund av vädret och solsäkerheten men Egypten ser ju lite osäkert ut i övrigt just nu. Om det inte går så var i Europa är det minst risk att råka ut för regn och så vill vi ju självklart ha en hyfsad temperatur, Turkiet, Portugal eller Spanien?
En fråga till, Har du något förslag på en hyfsat lättspelad bana i Sverige i mitten på april. Gustavsvik och Mosjö är ju lite osäkert med med tanke på all snö vi har just nu…

SVAR: Personligen tror jag att det har lugnat ner sig i Egypten om ett år. Då är det nog tuta och köra igen. JW Marriott i Kairo samt de stora resortsen i Sharm el-Sheik är säkra val vad gäller bana och boende. Turkiet, Portugal och Spanien känns till viss del väderkänsligt för den delen av året. Kan ni leva med det så finns det bra ställen på alla tre platserna. I Belek så finns det så många resorts att man tappat räkningen för längesen. Personligen gillar jag TAT och Lykia där. Nere i Portugal har ni flera möjligheter runt Vilamoura.
En lättspelad bana i mitten av april nära Örebro? Ja, varför inte Mariestad GK. Trevlig och öppnar tidigt. Lundsbrunn GK är också mycket bra.

Mer från samma ämne

Läs också

Leva

Proffset satsar på resebranschen

Han har spelat golf i 60 länder och får användning av sin rika erfarenhet i sitt nya jobb. Nu ska Peter Gustavsson sälja golfresor.

Leva

Här är Sveriges Pinehurst

På onsdagen invigdes Sveriges svar på Pinehurst – Ekerums upprustade Långe Jan. Här får både golfstrategen och naturälskaren valuta för pengarna.

Leva

Testa nytt i midsommar

Sugen på en annorlunda midsommar? Packa då både bag och skidor och res till Funäsdalen. Där arrangeras en spännande dubbeltävling.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.