Hoppa till innehåll

Zach Johnson träffade allt på Hawaii

Titelförsvararen i delad ledning efter en uppvisning i pricksäkerhet och putt för birdie på alla hål under andra dagen av Hyundai Tournament of Champions.

Olof Åsgård

Hyundai Tournament of Champions

Bild 1112972

Spelplats: Plantation Course, Kapalua Golf, Hawaii

Titelförsvarare: Zach Johnsson

Prissumma: 5 700 000 US Dollar

Par: 73

Längd: 6 777 meter

Karaktär: Stora greener, kraftiga sluttningar och djupa raviner. Greenerna är enklast att träffa på PGA-touren, men flaggorna är tredje svåraste att komma nära.

I startfältet: 34 vinnare på PGA-touren, bland andra Bubba Watson, Sang-Moon Bae, Matt Kuchar, Jason Day, Patrick Reed, Hunter Mahan och Zach Johnson

Leaderboard

Zach Johnson är regerande mästare i Hyundai Tournament of Champions. Efter 67 slag andra dagen klättrade han sju placeringar och upp i delad ledning. Det var inte dagens lägsta score men det var den mest anmärkningsvärda – Zach Johnson träffade alla fairways och alla greener. Och av sina 18 birdieputtar satte han sju. 

Plantation Course på Kalua Golf på Hawaii må ha både breda fairways och stora greener men vinden och det sluttande landskapet kan ställa till det. Något som Zach Johnson är väl medveten om.

– Det är viktigt att kontrollera bollflykten och hålla koll på vinden. Ibland kan man vara aggressiv och ibland måste man vara konservativ det gäller bara att veta när man ska vara vad, sa Zach Johnson till touren.  

Bäst andra dagen var Hideki Matsuyama och Charley Hoffman, båda hade 66 slag och de tillhör en grupp på fem spelare som ligger ett slag bakom täten. Hoffman kunde ha leget i ensam ledning men efter en hookad järnsexa som landade i en ravin bredvid 17:e greenen tvingades han droppa och det blev en dubbelbogey. Dessförinnan hade han gjort sju birdies på åtta hål. Det blev totalt nio birdies av Hoffman som inte var särskilt påverkad av dubbelbogeyn på 17.

– Det var helt enkelt bara en dålig sving, sa han till touren.

Efter två dagars spel är det öppet race i Hyundai Tournament of Champions. Fyra spelare delar ledningen på elva under par, Sang-Moon Bae, Jimmy Walker, Russel Henley och Zach Johnson.

Inför de två avslutande ronderna ligger halva fältet, 17 spelare, inom fem slag.  Alla spelare utom en ligger under par, Kevin Stadler är ett över par. 

ET: Schwartzel drar ifrån i South African Open
Asian: Svenskar tog sig vidare

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.