Fakta: US Masters

Vinnare: Angel Cabrera (2009)
Spelplats: Augusta National Golf Club, Augusta, Georgia
Datum: 8-11 april 2010
Prispengar: 7 000 000 dollar
Världsranking
Svenskar i fältetRobert Karlsson
Henrik Stenson
Tidigare artiklar
Det tog inte lång tid innan otrohetsstoryn om Woods ebbade ut. På fredagen var det som om det aldrig hade hänt, det var bara golf på agendan när han mötte pressen.
– Jag är nöjd med var jag befinner mig på ledartavlan just nu. Tre efter är helt okej, sa han efter att ha följt upp gårdagens 68 med 70 slag på fredagen.
Han har varit borta fem måndader från golfen, men han har tränat hårt och medvetet så tävlingslikt som möjligt tillsammans med coachen Hank Haney. Och det var tydligen helt rätt modell.
Han är trea i US Masters, två slag efter ledarna.
Ordnade upp problemen
Även på fredagen spred Woods bitvis bollarna över banan, och de väldiga åskådarmassor som fortsatte att följa världsettan fick se stjärnan i närbild oavsett om de stod på vänster eller höger sida om fairway. Men Woods ordnade upp det mesta han ställdes inför. Och tack vare bättre puttning än under gårdagen kunde han också behålla kontrollen på bollen och till och med avancera på ledartavlan. När andra spelare föll ifrån så behöll han kontakten med täten.
– Det var stor skillnad ute på banan idag. Greenerna var mycket snabbare och vinden svängde runt en hel del. Men jag puttade mycket bättre idag än igår, sa Woods, som hela veckan lidit mycket av allt pollen på banan. Det var också anledningen till att han hade solglasögon på sig under fredagen.
Jubelvrål på tee
Jubelvrålen från publiken på första tee var desamma även andra dagen, och mängden åskådare som följde honom på banan likaså. Han nämnde inte publiken alls under presskonferensen, men under ronden bjöd han till lite extra. Exempelvis gav han bort handsken åt en pojke mellan andra green och tredje tee. Med viss assistans av caddien Steve Williams lyckades han också komma ihåg att höja på kepsen och tacka för applåderna.
På sex under par efter två ronder är han där han vill vara – i hetluften.
– Det är 36 hål kvar att spela, och jag är säker på att Augustas kommitté inte kommer att göra det lätt för oss under helgen. Vissa flaggor var fortfarande ganska enkla idag, men några av dem var riktigt elaka, sa Woods.
När det gäller konkurrensen om topplaceringarna var Lee Westwood på väg mot någonting riktigt stort. Engelsmannen var tio under par efter birdie på det 13:e hålet. På det 14:e tappade han dock två slag genom en dubbelbogey som han inte lyckades reparera. Westwood hämtade förvisso in ett av de två tappade genom birdie direkt på 16:e och gick in på 69 slag för -8 totalt.
Dagens bästa score levererade en annan engelsman, Ian Poulter. Efter sin andra raka 68:a lade han sig i delad ledning med landsmannen Westwood.
Tiger Woods har nu två slag upp till den ledande engelska duon, och det är en placering han delar med Phil Mickelson, K.J Choi, Ricky Barnes och Anthony Kim. Den som hade hoppats på Woods och Mickelson i samma boll på lördagen blir dock besviken. Woods fortsätter spela med Choi och Mickelson får sällskap av 2009 års majorsegrare Y.E Yang, som i augusti spelade hem segern i PGA Championship.