När Rory McIlroy drog sig ur Nordea Masters i fjol så blev Lee Westwood den perfekta ersättaren.
Engelsmannen, då rankad trea i världen, hade vunnit den svenska Europatourtävlingen två gånger tidigare och var ett hett namn för publiken att fästa ögonen på.
Och Westwood levererade.
Efter fyra fantastiska dagar vann han tävlingen i utklassningsstil, fem slag före tvåan Ross Fisher. Efteråt kom han också med ett besked som lovade gott, eftersom han sa att han hade för vana att åka tillbaka för att försvara de titlar han har vunnit.
Nu kan Svensk Golf avslöja att inte blir så.
För när tävlingen nu flyttas till en vecka tidigare, så innebär det att den går upp emot Jack Nicklaus inbjudningstävling The Memorial på Muirfield Village. Och då blev valet lätt för Westwood, som också har flyttar från England till USA för att spela mer på PGA Tour.
– Jag kommer inte att spela i Stockholm. Eftersom schemat har ändrats och jag dessutom bor i USA nu så blir det så här, säger han till Svensk Golf.
Hur svårt beslut var det att inte komma tillbaka och försvara titeln?
– Med det datum tävlingen har nu så var det lätt. Väldigt lätt, säger Westwood.
Nordea Masters vd Fredrik Hellqvist är givetvis besviken över beskedet från världsstjärnan men samtidigt inte helt överraskad eftersom han har haft en långvarig dialog med engelsmannen:
– Det är klart att det känns trist att han inte kommer tillbaka och försvarar titeln, men utifrån att han hade lovat Mr Nicklaus att spela hans tävling och dessutom flyttar hela sin familj till USA så får man väl ha någon slags förståelse, säger Hellqvist.
Nu börjar jakten på en fullgod ersättare, som kan locka folk till Bro Hof i slutet av maj.
– De goda nyheterna är väl att Westwoods återbud lösgör en del pengar, som man kanske kan lägga på någon annan spelare som inte har varit här tidigare, säger Hellqvist.