UniCredit Ladies German Open

Datum: 13-16 maj.
Spelplats: Golfpark Gut Hausern, München, Tyskland.
Prispengar: 330 000 euro.
Vinnare: Jade Schaeffer (2009).
Klockan 13.20 gick Linda Wessberg ut i ledarbollen på Golfpark Gut Häuser utanför München. Hon hade ett slag till godo på tvåan Melissa Reid. Linda öppnade förvisso med en birdie, följt av par på andra hålet men på det tredje blev det en bogey.
Samtidigt rivstartade Reid med birdie-birdie-birdie och efter tre hål var engelskan förbi och i ledningen med två slags marginal.
När Linda Wessberg sedan gjorde en dubbelbogey på hål 5 var avståndet upp till Melissa Reid plötsligt fyra slag. Det blev även två raka bogeys på hål 7 och 8 och efter halva rundan var Wessberg +4 för dagen.
Under sista nio lyckades dock Linda göra tre birdies på hål 11, 14 och 15 och kom till slut in på 73 slag (+1).
Med 207 slag (-9) totalt är hon ensam trea, två slag efter Sydafrikas Ashleigh Simon som leder och ett slag efter tvåan Melissa Reid.
– Jag gjorde en birdie på ettan men förutom det så var första nio bedrövliga. Jag är dock nöjd med avslutningen och jag är trots allt med i toppen och bara två slag efter. Får jag till en låg score på söndagen har jag en bra chans att vinna tävlingen och köra hem med en bil, säger Linda.
Vinnaren får en check på 49 500 euro plus en Audi A5 cabriolet som bonus.
Helen Alfredsson är näst bästa svenska på åttonde plats med 211 slag (-5).