Hoppa till innehåll

VM-laget siktar på medalj

Nästa vecka spelas damernas lag-VM i Turkiet. På fredagen kom den svenska lagtrion på besök till Svenska Golfförbundet för att prova ut kläder och få ett hemligt uppdrag.

Sylvia Luther

Daniela Holmqvist, Lidingö GK, Nathalie Månsson, Saltsjöbadens GK och Madelene Sagström, Enköpings GK heter lagmedlemmarna som ska försvara Sveriges fina meriter i VM-sammanhang.

På fredagen kom de till Svenska Golfförbundets kansli i Danderyd för att göra de sista utprovningarna av spelarkläder och den officiella finmunderingen. På banan spelar laget i kläder från Adidas och på kvällens finmiddag i dräkter från Tiger.

Förutom klädprovningen stod en lunch på Djurgården på programmet och en hemlig uppgift som gick ut på att skapa teambuilding, berättade lagets coach Patrik Jonsson.

– Jag tycker att vi åker med ett riktigt bra lag och vi har de tre bästa spelarna på amatörnivå i Sverige. Alla har visat att de kan prestera och de verkar vara i bra form. Det blir spännande, säger han.

Samtliga tre spelare vann guld i EM och är vana att spela under press. De har också gått eller går fortfarande på college i USA.

I Golfens Hus mötte de också de anställda under en frågestund och presenterade sig själva. Förutom coachen fanns även kaptenen KG Nissén och mentala tränaren Kent Lindahl på plats. På bordet låg en stor svensk flagga där Solheim Cup-kaptenen Liselotte Neumann och de svenska proffsspelarna som spelade Women’s British Open förra veckan önskade lycka till i VM.

Planet till Turkiet lyfter ikväll och sedan väntar några träningsdagar innan tävlingen börjar på torsdag nästa vecka.

Målet för mästerskapet är medalj.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.