Nordea Tour
Wisby Open by Destination Gotland spelas den 13-15 juni. Läs mer om touren på den officiella hemsidan.
2010 och 2011 spelades Nordea Tour på Visby GK, då med PayEx som titelsponsor. Första året var det damerna som gjorde upp på Kronholmen som banan kallas i folkmun, och året därpå var det herrarna som fick kämpa i stormvädret om segern.
Efter ett års uppehåll är det alltså dags för comeback på det svenska tourschemat. Den här veckan är det dags för herrarna att kämpa om rankingpoängen och segerchecken.
– Vi har längtat tillbaka till touren. Vårt önskemål har hela tiden varit att få med Destination Gotland som samarbetspartner och nu när vi lyckats med det gör vi ett riktigt gotländskt event av veckan. Det blir gotländska menyer och hela tävlingen handlar om Gotland, säger Matz Bengtsson.
Med den nya titelsponsorn blir Wisby Open by Destination Gotland den första tävlingen inom vad Bengtsson hoppas blir ett långsiktigt samarbete inom golfen. Även om de bara har ett års kontrakt med touren i första läget finns långsiktiga planer för framtiden. Så långt fram som 2016, OS-året.
– Vi siktar på en internationell stortävling, men var det landar vet vi inte. Det kan handla om en Europatourtävling för damer, eller kanske Seniortouren. Det vet vi inte. Vi vill att det ska vara en tv-sänd tävling, så vi kan visa upp Gotland, säger Matz Bengtsson.
Tillsammans med ledande personer inom Destination Gotland samt en reklambyrå är Bengtsson en av personerna i den projektgrupp som just nu arbetar med att utforma denna stortävling. De var och studerade Nordea Masters på Bro Hof och planerar att besöka LET-tävlingen Helsingborg Open i september för att studera hur sådana stora arrangemang går till.
Men först ska veckans Nordea Tour-event äga rum.
– Vi är väldigt glada över att vi lyckats locka ett så bra startfält, säger klubbchefen. Vi har Patrik Sjöland, Oskar Henningsson och så kommer Jarmo Sandelin. Det är kul med en Ryder Cup-spelare i startfältet.
Utöver ovanstående ET-profiler finns en rad namnkunniga spelare från Nordea Tour, bland annat rankingledaren Niklas Bruzelius, Wilhelm Schaumann samt Steven Jeppesen och många andra.