Hoppa till innehåll

Vinnarläge för Hedwall

Caroline Hedwall demonstrerade sin eminenta talang när hon med en 65-rond gick till ensam ledning inför lördagens finalvarv i Finnair Masters. Även Carin Koch är med i segerstriden.

Jörgen Ohlson

Finnair Masters

Datum: 30 juni-2 juli
Bana: Helsinki Golf Club, Tali, Finland
Prispott: €200 000
Vinnare: Lee-Anne Pace (2010)

Startfält
Starttider rond 3
Aktuell ställning
Henderson Money List

Tidigare artiklarFyra svenskor topp 10

För en månad sedan tog Caroline Hedwall sin första seger på LET i det slovakiska mästerskapet. Nu har hon tydlig vittring på sin andra titel efter att ha följt upp sin 69:a från i torsdags med en lysande 65-rond (sex under par) och gått till åtta under par.

När den tredje och sista ronden inleds på lördagen är den 22-åriga Barsebäckspelaren – som den här veckan har sin tvillingsyster Jacqueline som caddie – ensam ledarinna, ett slag före Anne-Lise Caudal från Frankrike.

– Jag fick en riktigt bra start på mina första nio (banans 10-18). När jag gjorde eagle på 17:e blev jag fem under på ronden och det kändes riktigt trevligt, sa Hedwall till LET:s hemsida.

– Jag puttade bättre idag än igår. Jag sänkte några långputtar i början och jag gav mig själv många birdiechanser med inspel nära flaggorna. Nu leder jag med ett och har en bra chans i morgon.

Carolines eagle på 17:e var en läckerbit. Efter en magnifik drive slog hon upp en järnsexa till fem meter och rullade snyggt i putten. Enda plumpen i protokollet under fredagsronden var en bogey på tredje hålet, följden av en treputt.

Den svenska supertalangen ligger inför Finnair Masters fyra på LET:s penninglista och har, under sitt första år på touren, en realistisk chans att via europalistan ta en plats i höstens Solheim Cup-lag. Men det är ingenting som ”Carro” vill tala högt om.

– Solheim Cup är inget mål för mig den här säsongen. Snarare en dröm. Men om jag skulle få chansen att spela för Europa är jag redo.

Carin Koch en segerkandidat
Det finns ytterligare en svenska som vill ha ett ord med i laget när Finnair Masters ska avgöras lördag eftermiddag. Carin Koch, den LPGA- och Solheim Cup-meriterade veteranen som fyllde 40 i februari i år, har radat upp ronderna 69-68 och delar tredjeplatsen. Carin är tre slag efter sin ledande landsmaninna.

Ytterligare sex svenskor tog sig vidare till finalvarvet. Linda Wessberg (71-70) är delad 16:e, Louise Larsson och Emma Zackrisson (båda 69-73) delad 20:e, Helena Blomberg (71-72) delad 26:a samt Lotta Wahlin (71-73) och Johanna W Johansson (74-71), som delar 43:e plats.

Choi i topp efter 64:a
Morrison leder i Paris
Edberg och Lemke utmanar

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.