Ta ett träningsdygn
Är du redo för julkalendern? För att värma upp geniknölarna kan du köra hårdträning sista dygnet, med hjälp av fjolårets kalenderfrågor. Här får du frågor och svar från förra året, för att få en känsla för vad som väntar. Vill du göra det extra svårt kan du be någon läsa upp frågorna för dig, så slipper du se svaret direkt.
Vilka frågor vi bjuder på i år får du alltså veta på onsdag – först då öppnar den aktuella kalendern.
Gå till fjolårets kalender här.
En klassiker är tillbaka – i ny kostym. På onsdag är det 1 december och då öppnar Svensk Golfs julkalender här på Golf.se. 24 frågor ska besvaras och i vanlig ordning är de riktigt kniviga. En som lyckades knäcka samtliga 24 luckor i förra årets julkalender är 20-årige Niklas Erlandsson, som tack vare lottning bland övriga 24 läsare med alla rätt tog hem förstapriset: en golfresa till Turkiet.
– Det var riktigt kul. Jag hade testat att vara med året innan, men då missade jag att svara på en av frågorna, och kunde inte fortsätta, säger Niklas till Svensk Golf.
Hur lyckas man att få alla rätt? Vad har du för råd till andra?
– Man måste titta på frågan tidigt på dagen, och ägna lite tid åt att ta reda på svaret. Det fungerar inte att öppna luckan på kvällen och tror att man kan sno ihop svaret på tio minuter. Det kräver lite tid.
Förra året var hela familjen engagerad i kalendern, och frågorna diskuterades hemma i Mariestad. Till slut blev det pappa som fick följa med på golfresan till Turkiet.
I år är golfvaruhuset Dormy sponsor av kalendern, vilket innebär att deltagarna förutom 24 frågor också får 24 julklappserbjudande, ett varje dag. En vinnare tar hem ett fullt set från Wilson: bag, driver, järn och fybrider. Dessutom lottar vi varje vecka ut en Wilson-putter bland julkalenderns deltagare.
Titelförsvararen själv planerar självklart att vara med även i år. Han är väl förberedd, men erkänner att han har en svaghet:
– Jag är inte så bra på frågor om gamla spelare och golfhistoria. Men annars hänger jag med ganska bra.
Vilka frågor som bjuds avslöjas snart. Var med från början du också – på onsdag öppnas första luckan.