Inofficiella SM i longdriving – inga mästerskapsmedaljer delas ut – har avgjorts sedan mitten av 1990-talet och Johan Tumba är ett namn som alltid figurerar i dessa sammanhang. Inklusive senare års seniortitlar har Johan, som fyller 48 dagen före finalen, stått som vinnare vid fem tillfällen.
Johan Tumba är numera också arrangör, i år tillsammans med Nordea Tour och Peter Hanson som är värd för veckans tävling.
– Det är kval på lördag mellan 8.00 och 12.00 på Sturup Park. Dit är alla välkomna. Fem bollar för hundra kronor. Finalen börjar cirka klockan 15, direkt efter Peter Hansons prisutdelning, hälsar Johan.
Mästerskapet avgörs i fyra klasser: open, dam, senior +45 och supersenior +50. 32 spelare går till final i openklassen, åtta i dam och senior +45 medan de fyra bästa i äldsta seniorklassen går vidare.
– De 32 bästa i openklassen ska bli 16, sedan åtta och därefter fyra. I semifinaler och final handlar det om matchspel och vinnaren får 20 000 kronor, säger Johan.
Totalt ska runt 50 000 kronor fördelas mellan dem som kan slå längst.
Johan själv hoppas kunna lägga beslag på en del av prispengarna.
– Det finns många som slår otroligt långt idag, men jag vill vara med och slåss om segern. Om inte annat i seniorklassen +45.
– Det kommer att bli fullt ös med diskjockey och packade läktare, lovar Johan Tumba.
Direkt efter mästerskapet kommer de tre bästa longdrivingessen att utmanas av tre Nordea Tour-spelare.
– Jättehäftigt, tycker Johan Tumba.