Klockan är sex på morgonen och Hasse Kvint befinner sig på fjärde hålet på Varbergs Västra bana. Han och sonen Kristian spelar ofta tillsammans och den här morgonen är inget undantag. Kristian förevigar ögonblicket och bilden blir så bra att han bestämmer sig för att skicka in den som ett bidrag i Svensk Golfs fototävling.
– Jag tycker bilden blev bra, med de olika molnen i olika färger. Det hade regnat i några dagar innan, men då var det uppehåll, säger Kristian till Svensk Golf.
Han gillar att fotografera och funderar på att köpa en ny kamera, men det gäller att släpa med sig den ut också. Det och tiden är det största hindret för fotograferandet.
Vill du också vara med i Svensk Golfs fototävling? Så här gör du:
1. Tävlingen börjar 20 juni och avslutas 20 augusti.
2. Mejla din bästa golfbild till aretsgolfbild@gmail.com (maximalt tre bilder/deltagare).
3. Fyll i ditt namn, telefonnummer och mejladress i mejlet.
4. Håll ögonen öppna på www.golf.se där de bästa bilderna publiceras löpande. (Ingen ersättning utgår för publiceringen.)
De bästa bidragen kommer löpande att publiceras på golf.se under hela tävlingsperioden innan en jury väljer ut de bästa bilderna som går till final – och vinnaren kommer att väljas ut efter en omröstning på golf.se.
Totalt utses sex pristagare och de vinnande bilderna kommer att publiceras i Svensk Golf nr 9.
PRISERNA
1:a pris|Systemkameran Nikon D5200
Fantastiska foton och filmer i full HD – denna digitala systemkamera lyfter fram din kreativa sida. Flexibel vinklingsbar monitor ger ett utökat synfält. CMOS-sensorn i DX-format med 24,1 megapixlar fångar detaljerade bilder och autofokussystemet med 39 punkter hittar alltid rätt. Ljusmätningssensor med 2 016 pixlar ser till att exponeringen blir exakt.
2:a–3:e pris|Nikon Coolpix AW110
Tål vatten, stötar, damm och kyla och passar perfekt för utomhusaktiviteter. Har inbyggd Wi-Fi så att du kan dela med dig av dina upplevelser och inbyggd GPS, elektronisk kompass och världskarta så att du kan ”geotagga” bilderna.
4:e–6:e pris|Nikon Coolshot
Laseravståndsmätaren mäter snabbt och noggrant avstånd på upp till 550 m i steg om 0,5 m. 6x förstoring, flerskiktsbelagda linser, stort okular och bred bildvinkel. Med prioriteringsläget för närmaste mål väljs det närmaste målet så att du snabbt och kan mäta avståndet till flaggan.