Hoppa till innehåll

USA i ledning efter fyrboll/bästboll

USA tog kommandot när inledande fyrboll/bästboll slutfördes under lördagsmorgonen. Corey Pavins lag gick segrande ur två av de fyra matcherna plus en delning.

Eric Franzén

De avbrutna fyrbollarna återupptogs som planerat klockan åtta på lördagsmorgonen. USA hade redan under fredagen skaffat sig ledning i två av matcherna, medan Europa endast var upp i drabbningen mellan Lee Westwood/Martin Kaymer mot Mickelson/Dustin Johnson. 

Och lördagen fortsatte på den inslagna vägen för USA. Medan den första poängen tillföll Europa på hål 16 genom Westwood/Kaymers försorg lyckades inte de övriga spelarna ta vara på de öppningar som erbjöds.

Rory McIlroy drog ned ett dånande jubel när han jämnade ut matchen mot Stewart Cink/Matt Kuchar till all square på hål 17. Men på sista hålet kom Europa undan med en delning efter att både McIlroy och Cink skickat sina andraslag i vattnet innan par 5 hålets green.

Tiger Woods och Steve Stricker gläntade också på dörren för Europa på sista hålet när världsettan hamnade i svårigheter. Men efter att Poulter, som spelade med Ross Fisher, missat sin putt för vinst av hålet och delning av matchen lämnar Woods och Stricker greenen med en bärgad poäng till USA.

Luke Donald och Padraig Harrington lyckades aldrig rubba rookieduon Bubba Watson/Jeff Overton – som ledde matchen från fredagens första hål. Slutställningen skrev 3/2 efter att Overton delat med Donald på 16 med ett par.   

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

USA överkörda på Medinah

Det Internationella laget vanna alla fem matcher under fredagen i Presidents Cup.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Thomas och Koivun glänste – USA leder Presidents Cup

USA har en knapp ledning efter första dagen av Presidents Cup. Justin Thomas skrev historia och debutanten Jackson Koivun levererade.

Nordqvist avfärdar USA-kaptenens kritik

USA-kaptenen Angela Stanford var kritisk mot greenerna efter förlusten. Anna Nordqvist håller inte med.

Spansk superputt räddade Europas fredag – lika inför lördagen

Carlota Ciganda räddade Europa i fredagens sista match. En medellång parputt på 18:e säkrade en halv poäng – och 4–4 inför lördagen.

Från Torshälla till kapten: ”Hade aldrig trott det”

Som 16-åring såg Anna Nordqvist sina idoler på Barsebäck. Nu leder hon Europa i sitt tionde Solheim Cup.