Hoppa till innehåll

Tyskland får Solheim Cup

St. Leon-Rot i Heidelberg, Tyskland, blir spelplats för 2015 års Solheim Cup. Det avslöjade Europatouren på måndagsförmiddagen. "Det är en mycket bra matchspelsbana," säger Joakim Haeggman, som själv kommit trea i en ET-tävling här.

Karin Klarström

Sverige har haft tävlingen två gånger, Skottland har haft två och Wales en. Nu är det Tysklands tur att ta plats på listan över arrangörer av Solheim Cup på europeisk mark. På måndagen meddelade ledningen att St. Leon-Rot är banan Europa och USA ska göra upp på vid matchen som avgörs 2015.

En av spelarna som jublade över beskedet var tyskan Sandra Gal, själv med i det vinnande Solheim Cup-laget från Irland 2011.

– Jag ser fram emot att Tyskland ska arrangera 2015 års Solheim Cup. Det  kommer att bli en fantastisk erfarenhet för golfen i Tyskland och de kommande talangerna att få uppleva spänningen. Jag är säkert på att mitt hemland kommer att vara en bra värd, sa Gal i en kommentar.

St. Leon-Rot ligger strax utanför Heidelberg, cirka en timmes bilfärd från Frankfurt. Banan har flera gånger haft herrarnas Europatour på besök, senast 2004. Då spelades Deutsche Bank – SAP Open, en tävling Joakim Haeggman blev trea i. Han tycker att denna spelplats kan passa en tävling som Solheim Cup perfekt.

– När det handlar om matchspel tycker jag det är viktigt att det finns en bra avslutning, med exempelvis en lång par trea, en svår par femma. Hål där spelarna måste göra val, och där bra slag lönar sig och dåliga slag stoppas av hinder. Jag tycker det är tråkigt när hindren inte betyder nåt, när man kan lika väl kan spela från fairwaybunkern som från fairway.

Så är det inte på St. Leon-Rot, enligt Haeggman. Nu består anläggningen visserligen av 36 hål, och han vet inte om Solheim Cup kommer att spelas på de 18 hål han har spelat, men denna uppsättning är en riktig utmaning, anser han.

– Det är svåra vattenhinder vid flera utslag. Man måste hålla bollen i spel här. Det är vatten på ena sidan, och otroligt svår och hög ruff på andra sidan. Det gör att man får valuta för de bra slagen. Att lyckas från tee kommer att bli väldigt viktigt.

Innan det är dags för uppgörelsen i Tyskland ska dock en Solheim Cup spelas på bortaplan. De regerande mästarna från Europa tar sig an USA på Colorado Golf Club, den 16-18 augusti 2013.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.