Hoppa till innehåll

Två svenskar vidare

Jonas Blixt, Karlstad, och David Lingmerth,Tranås, blev på lördagen klara för slutkvalet till PGA Tour 2011.

Jörgen Ohlson

26-årige Jonas Blixt, som spelade sitt steg 2-kval på Brooksville i Florida, avslutade starkt med en 69-rond. Det räckte för att han skulle bli delad elva och med ett slags marginal ta sig in bland de 19 (plus delningar) som får vara med i slutkvalet första veckan i december.

David Lingmerth, 23 år, svarade för en bragdartad finish i sitt kval på McKinney i Texas. Smålänningen såg ut att vara hopplöst förlorad efter att ha inlett 72-73. Men med de strålande avslutningsronderna 69-67 tog han sig upp till en delad 14:e plats vilket räckte för avancemang. Precis som Blixt hade han ett slag till kvalgränsen.

Samtidigt som två, för den bredare allmänheten, relativt nya svenska namn tog sig vidare blev det stopp för två ”tungviktare” i svensk proffsgolf.

Mathias Grönberg, som avslutade sitt kval på Humble i Texas redan i fredags, var ett slag från att gå vidare. På lördagen var det Daniel Chopras tur att försvinna. Daniel kvalade på samma bana som Jonas Blixt men var efter en olycklig 77:a andra dagen aldrig nära att gå vidare.

Slutkvalet spelas över sex ronder på Orange County i Florida 1-6 december. Där ska 25 fullvärdiga PGA Tour-kort fördelas.

Direktkvalificerad för slutkvalet är bland andra Richard S Johnson.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.