Hoppa till innehåll

Två svenskar topp-10

Henrik Stenson ligger femma i BMW International Open efter första dagens spel. Joakim Lagergren är ett slag bakom Stenson på tionde plats. För Robert Karlsson gick det sämre men det dåliga spelet är inte det som hämmar Karlsson mest.

Olof Åsgård

BMW International Open

Datum: 25-28 juni, 2015

Spelplats: Golf Club München, München, Tyskland.

Titelförsvarare: Fabrizio Zanotti (–19)

Par: 72

Längd: 6 566 meter

Prissumma: 2 miljoner EURO

Svenskar i fältet:

D5. Henrik Stenson, –5, 67

D10. Joakim Lagergren, –4, 68

D21. Johan Carlsson, –3, 69

D21. Peter Hanson, –3, 69

D38. Niclas Fasth, ­–2, 70

D38. Rikard Karlberg, –2, 70

D38. Magnus A Carlsson, –2, 70

D55. Kristoffer Broberg, –1, 71

D84. Johan Edfors, E, 72

D99. Pelle Edberg, +1, 73

D113. Mikael Lundberg, +2, 74

D150. Robert Karlsson, +7, 79

Aktuell ställning

Henrik Stenson gjorde åtta birdies och en trippelbogey och kom in fem under par. Han ligger delad femma, två slag efter ledande dansken Lasse Jensen.

– Jag gjorde inte så mycket fel på 16:e (Stensons sjunde hål) men gick därifrån med en trippel, säger Stenson till touren.

Han är nöjd med dagens spel och vet att hans fyra raka birdies på sista nio kommer vara viktiga för resten av veckan.

– Det finns mer att önska kring hur det känns och så där men jag kom i gång med puttningen på slutet och holkade i några trevliga puttar, säger Stenson till viasatsport.se.

Joakim Lagergren gick fyra under par första dagen. Lagergren hade även han fyra raka birdies och ligger delad tia i tävlingen.

Robert Karlsson hade ingen vidare dag på banan och kom in sju över par. Men det dåliga spelet kan ha sin förklaring i svenskens ögonproblem. Till viasatsport.se säger han att problemen med vätskeansamling i ena ögat som han hade för ett par år sedan verkar vara tillbaka.

– Jag ser lite krokigt på ena ögat och det är inte bra, det är det inte. Men jag var hos läkaren och han sa att det inte var någon fara att spela med det. Det är bara att hänga i, säger Karlsson till viasatsport.se och fortsätter:

– Det är en stressgrej som kommer när man flyger mycket och sådana grejer. Det är klart att det blir en liten oro som sprider sig också. Jag var ju orolig innan man visste vad det var. Man tar ju bilder inne i ögat, så man ser hur det ser ut. Jag vet hur det såg ut förut men det såg mycket bättre ut den här gången.

PGA: Tampas om British Open-platser

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.