Fyra dagar, 72 hål och 288 slag.
Så slutade årets upplaga av Women’s British Open för både Pernilla Lindberg och Anna Nordqvist.
Men efteråt hade de ganska olika känslor.
– Jag är jättenöjd, sade Pernilla Lindberg.
– Jag är otroligt besviken, sade Anna Nordqvist.
Nordqvists besvikelse grundade sig i det faktum att hon tvingats spela 15 och ett halv hål på lördagsförmiddagen, när det vindbyarna i St Andrews blåste uppåt 20 sekundmeter, och gjort det fantastiskt. Hon var då ett under par på varvet.
Men när hon befann sig i fairway på det 16:e hålet blåstes spelet av och återupptogs inte förrän kvart över sex på söndag morgon.
Då var det vindstilla.
– Jag såg att snittscoren för de som hann klart igår (läs lördag) var 78 slag. Jag spelade hur bra som helst, men det går inte att jämföra (med de som spelade klart tredje ronden på söndagen). Vinden vi hade igår gjorde det ospelbart från hål sex och sen bröt de när vi var på 16. Jag var helt förvånad att de bröt. Antingen skulle de ha brutit två timmar innan eller bara låtit oss spela. Några som hade spelat två, tre hål kommenterade att bollen börjat blåsa på green, men det hade den ju gjort för oss i sex, sju hål, säger Nordqvist.
Men hon kunde ändå hitta mycket positivt att ta med sig från veckan.
– Jag tyckte att jag spelade bra den här veckan. Jag försöker jämföra mina resultat med de som haft helt andra förhållanden. Jag är tävlingsmänniska och det är klart att jag vill ha resultat, men det är inte rättvist mot mig själv att utvärdera mig så den här veckan. Det ger mig mer som golfspelare att få spela i tuffa förhållanden och bevisar för mig själv att jag klara att hantera det.
Lindbergs bästa majorresultat
För Pernilla Lindberg var elfteplatsen dock ett stort steg framåt och gav självförtroendet en rejäl boost.
– Det här var jätteviktigt för mig. Att jag lyckas hålla i det idag känns väldigt skönt. Det var tufft därute. Jag är jättenöjd, det är första gången jag klarar cutten i British Open och jag gör det med råge, säger Lindberg.
I juni satte Lindberg nytt majorpers med en 28:e plats i LPGA Championship. Nu förbättrade hon den noteringen ytterligare.
Det räckte dock inte för att övertyga Lotta Neumann om att ge henne ett wild card till Solheim Cup, men det var hon ganska inställd på.
– Hade jag spelat lite bättre de senaste veckorna hade jag absolut varit där. Men tyvärr har sommaren inte varit lika bra som jag hoppats. Jag vet att jag inte spelat så bra som jag borde ha gjort. Men det har varit grymt motiverande att ha Solheim Cup där i bakhuvudet och den här veckan visste jag att jag skulle behöva spela grymt bra för att ta mig in och jag gav det ett försök, men det räckte tyvärr inte hela vägen, säger hon.
Att hon lämnat några slag ute på banan under veckan var inget hon grämde sig över, trots att en andraplats hade tagit henne in i laget via poänglistan.
– Det är klart att jag lämnat slag därute, men jag har haft flyt också. Man måste komma ihåg det. Banan ger och tar. Tänker man så hela tiden blir man knäpp i det här spelet.