
Jordan Spieths trotjänare. Foto: Titleist
Om ni inte redan snubblat över den så är ju storyn om Jordan Spieths putter, som minst sagt spelade en berömvärd huvudroll under avslutningen av Valspar Championship i söndags, faktiskt ganska häftig. Den 21-årige Texassonen har använt samma putter sen han var 15 år gammal.
Modellen, en 35 tum lång Scotty Cameron 009-prototyp, är bara tillgänglig för tourspelare och fångade Spieths ögon redan under de tidiga junioråren.
”009:an var min favoritputter (som junior). Adam Scott och Geoff Ogilvy, två av mina favoritspelare, använde den och det fångade mig. Jag har använt sen jag var 15 och kommer inte byta ut den inom någon snar framtid. Jag inser att teknologin går framåt, men den känns rätt för mig.”, sa Spieth till PGA Tour tidigare i år.
Och, med ganska få undantag, så har ju spelets främsta puttare varit trogna samma modell och i vissa fall till och med exakt samma putter hela karriären. Bobby Jones och hans Calamity Jane(s), Ben Crenshaws ”Little Ben” och för ett färskare exempel, Zach Johnson med sin SeeMore FGP Tour Original.
Nice try, Scotty
På tal om Adam Scott, som ju just nu håller på att vänja sig vid att putta med en kort putter (vilket Bloggen berört här och här), så dök det upp en skön story om hans jakt på en lämplig putter att använda framöver i veckan.
De senaste åren har ju Scott, som är sponsrad av Titleist, pendlat en lång Scotty Cameron-putter och Acushnet var givetvis måna om att världsfyran även fortsättningsvis har en en Scotty-putter i bagen. Så tidigare i år stannade Scott till i Kalifornien på sin väg till USA för att inleda säsongen i Florida och mötte Scotty Cameron själv för att testa ett gäng olika modeller.
Det hela slutade med att Cameron fick en massa riktlinjer att ta med sig tillbaka till sin verkstad där han började fräsa fram en modell som skulle passa australiensarens öga. Den här veckan blev Cameron färdig med en prototyp-modell som expressbudades till Orlando.
Scott tog med puttern ut på övningsgreen på Bay Hill, slog ett par puttar och konstaterade ”näe, det här inte riktigt vad jag letar efter”.
Ett hyfsat tungt besked för Cameron att få efter att ha lagt ner ganska mycket tankeverksamhet och arbetstid åt att rita, fräsa ut, slipa och putsa i ordning prototypen de senaste två veckorna.
Tillbaka till ritbordet, typ.