Hoppa till innehåll

Svenskornas succé

Ladies European Tours förkval avgjordes i två grupper. Båda toppades av svenskor – Caroline Hedwall och Louise Larsson.

CM Hellsten

Den här veckan har Martin Kaymer och Alexander Norén varit med i Ladies European Tours förkval på La Manga Clubs North och South Course.
Som caddies.
För sina flickvänner.
Tyske världstrean Kaymer bar bagen åt Allision Michelleti medan Alex fanns vid Viksjöspelaren Emelie Linds sida.
Ingen av dem tog sig vidare.

Kvalet inleddes i måndags i två grupper där alla spelade två varv på Norra och Södra banan. Efter torsdagens avslutning fick de 35 främsta en biljett tillbaka till La Manga där slutkvalet avgörs 15-19 december. Då delas 30 kort ut.

Caroline Hedwall säkrade sin plats redan på onsdagen då hon noterade en lysande 65-rond (-8) på La Mangas South Course och inför det fjärde och sista varvet ledde 21-åringen med hela nio slag.
På torsdagen blev det en par-runda (71) på North Course och med totalt 277 (-11) vann Hedwall den ena kvalgruppen med åtta slag före en trio på andraplats.
– Jag har spelat extremt stabilt den här veckan och har bara missat tre eller fyra greener på 72 hål. Mitt mål var att hamna bland de 35 bästa men det är alltid lättare att spela för att vinna än för att vara topp-35. Då spelar man ofta bättre, säger Caroline Hedwall.

I den andra gruppen noterade Louise Larsson ronderna 70-69-72-70 och med 281 (-7) efter fyra dagars spel var Karlstadtjejen nästan lika överlägsen som Hedwall. Larsson var sex slag före duon på andraplats.
Louise spelade amatör-VM för lag i Buenos Aires tidigare i höst. Som nyblivet proffs tog hon med sig storasyster Caroline som caddie.
– Eftersom det här var mitt allra första kval så hade jag inga höga förväntningar utan målet var bara att gå ut och göra det till en rolig grej. Syrran och jag går väldigt bra ihop och har kul tillsammans och det är en bra kombination, säger Louise.

Syskonen Larsson stannar kvar i Spanien för att träna fram till slutkvalet. För Caroline Hedwall blir det ett annat upplägg.
Nu på lördag flyger hon till Florida för att spela kvalet till LPGA Tour som avgörs i Daytona Beach 8-12 december.
Sedan återvänder hon till Europa för att spela LET:s slutkval tre dagar senare.
– Jag lär nog vara rätt sliten när jag kommer tillbaka med tidsomställningen men det är bara att gilla läget. Målsättningen är att fixa båda korten – det vore en schyst julklapp.

Följande svenskor tog sig också vidare: Eva Bjärvall, Viva Schlasberg, Sara Ardström, Christine Hallström, Antonella Cvitan, Isabella Ramsay, Helena Blomberg, Elin Emanuelsson, Mikaela Parmlid, Johanna Lundberg, Caroline Westrup, Elin Andersson.

Banrekord i kvalet
Annas sämsta rond
Woods tog ledningen

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.