Hoppa till innehåll

Tseng tackar Annika

Yani Tseng siktar nu på att vinna sin andra major för året. Under den framgångsrika säsongen har taiwanesiskan anlitat Annika Sörenstam som mental coach.

Eric Franzén

Ricoh Womens British Open

Bild 1109392

Speldatum: 29 juli-1 augusti
Plats: Royal Birkdale GC, Southport
Segrare: Catroina Matthew (200)
Prispengar: 2,500 000 USD

Starttider
Startfält
Aktuell ställning

En lätt bris i luften och uppehåll. Det var kort sagt en fredagsmorgon då det fanns stora möjligheter att gå lågt på Royal Birkdale.
Men det var främst Yani Tseng som tog chansen.

Den tvåfaldige majorvinnaren var inte lika stabil med det långa spelet som under torsdagen, då hon träffade samtliga 18 greener. Istället kunde hon spurta upp i ensam ledning, efter ytterligare en rond på 68 slag, genom att förlita sig på en hyfsat het putter och inte minst ett starkare tålamod för de missar som trots allt förr eller senare inträffar.

Helt i linje med vad hennes mentala coach Annika Sörenstam förespråkat.

–  Hon har sagt att jag måste lita på mig själv. Om jag har tålamodet så kommer jag att vara där på toppen en dag, säger Yani Tseng.

Samarbetet mellan Tseng och Sörenstam inleddes strax innan årets säsong. Sedan dess har duon haft kontinuerlig kontakt där de metodiskt jobbar vidare på att stärka Tsengs mentala approach.

– Min första fråga till henne var ”hur kan jag bli nummer ett i världen”. Nu säger hon åt mig vad jag ska göra – steg för steg. Annika vet att jag är en aggressiv spelare. Hon vill verkligen att jag ska börja spela smartare och inte alltid bara titta efter pinnen och gå för det.

Efter andra varvet på Royal Birkdale leder Tseng tävlingen på åtta under par. Närmaste konkurrenterna Amy Yang, Cristie Kerr och Brittany Lincicome återfinns fyra slag bakom.

– Jag har aldrig tidigare varit i ledningen så tidigt i en major. Nu gäller det att fortsätta vara där uppe i toppen och visa stort tålamod under resten av veckan.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.