Hoppa till innehåll

Tre svenskar vidare

Fredrik Jacobson, Peter Hanson och Alexander Norén är vidare i matchspelet i Tucson. Carl Pettersson har ett hål kvar att spela mot Rickie Fowler och är ett upp. Ende svensken som är utslagen är Henrik Stenson. Utslagna är också Tiger och Rory.

Daniel Rosenlund

TV-TIDER

Bild 1120143

Fredag: 18.30 – 00.00
Lördag: 18.00 – 00.00
Söndag: 20.00 – 00.00

WGC – Accenture Match Play Championship

 

Bild 1120144
Spelas:
20-24 februari 2013

Bana: The Golf Club at Dove Mountain, Marana, Arizona, USA

Titelförsvarare: Hunter Mahan, USA

Prissumma: 8 750 000 dollar

Lottning med resultat

Snön ville inte försvinna från Dove Mountain och spelet kom inte igång förrän på torsdagseftermiddagen lokal tid. Alla matcher utom två hann spelas klart. En av dem som inte är klara är Carl Petterssons mot Rickie Fowler. De hade ett hål kvar när spelet bröts, och svensken är ett upp. Han hade kontroll på matchen mesta delen av dagen men Fowler bet tillbaka på de sista hålen. Svensken hade en koppsnurr på det sjuttonde hålet som hade avslutat matchen men den stannade uppe.

Bäst av svenskarna spelade Alexander Norén. Han gjorde hela sex birdies på de första tretton hålen när han slog ut Dustin Johnson.

– Jag spelade stabilt hela rundan. Jag försökte att träffa mycket  greener och sätta press på Dustin och låta honom spela aggressivt och gå för flaggorna. Det är grymt kul att spela matchspel igen och försöka sätta press på den andre genom att träffa fairways och greener, berättar Norén för Svensk Golf.

Fredrik Jacobson fortsätter att spela bra. Dessutom fick han en liten revansch för den missade putten på det artonde hålet på Riviera. I den jämna matchen mot Ernie Els sänkte han en bra putt för att vinna på det artonde hålet.

Peter Hanson gick i en helnordisk match mot Thomas Björn. Hanson var ner tidigt i matchen men kom igång på sista nio och vann med 3/2. Däremot är det färdigspelat för Henrik Stenson. Han fick aldrig igång spelet och var chanslös mot Steve Stricker. Slutresultatet blev 5/4.

Rory och Tiger ute

De två toppseedade spelarna är utslagna. Rory McIlroy gjorde för många misstag när han fick stryk av gode vännen Shane Lowry. Lowry spelade inte heller dåligt. Chippade i två gånger och fick en kort putt för eagle. Han vann med ett bra par från bunkern på arton.

Tiger Woods tyckte själv att han spelade bra men förlorade sin match mot formstarke Charles Howell III. Ingen av spelarna gjorde någon bogey i kanske den mest välspelade matchen under dagen. På slutet var Howell starkare och sänkte några bra puttar kombinerat med fantastiska järnslag.

Även Lee Westwood är utslagen efter att ha förlorat på det nittonde hålet mot spanjoren Cabrera Bello. Dessutom  blev Charl Schwartzel utslagen mot rookien Russell Henley, under en dag full av överraskningar.

Peter Hanson ställs nu i sin andra match mot US Open-vinnaren Webb Simpson. Fredrik Jacobson kommer att spela mot överraskningen Marcus Fraser från Australien som slog ut Keegan Bradley. Alexander Norén kommer att ställas mot Graeme McDowell.

– McDowell imorgon blir kul. Jag har spelat ganska mycket med honom. Men motståndet spelar inte så stor roll. Det viktigaste är att spela sitt eget spel. Men inte för aggressivt och missa på fel ställen. Då är det lätt att göra enkla misstag och släppa in motspelaren i matchen.

Om Pettersson kan överleva mot Fowler kommer han att möta Shane Lowry.

Med en hel förlorad dag på grund av snöovädret kommer tävlingen nu att spelas med den andra omgången på fredagen. Sedan kommer man att spela sextondels- och kvartsfinalerna på lördagen. Allt för att kunna avsluta tävlingen som planerat på söndagen med semifinal och final.

LPGA: Lewis kvar i ledning

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.