Hoppa till innehåll

”Touren ska bli rättvisare”

Igår tyckte damtourens största namn Laura Davies till om det märkliga systemet med penninglistan och Europas svaghet när det gäller världsrankingen. Idag svarar tourens högsta chef Alexandra Armas med ett nytt poängsystem som ska göra touren rättvisare.

Roger Andersson

– Tillsammans med penninglistan skapar vi ett poängsystem som leder fram till Player of the Year, Årets spelare. Fortfarande kommer tyngdpunkten att ligga på de större tävlingarna med mest prispengar, men det här systemet premierar den som spelar bra i många tävlingar. Jämnhet belönas alltså, säger Alexandra Armas.

Laura Davies kritiserade touren för att inte lyckats höja prispengarna på fler tävlingarna så att skillnaden blir mindre mellan Evian Masters, British Open och resten av tävlingarna. Men tourens vd tycker att man måste ha lite bredare perspektiv:

– För tre år sedan hade vi planer på att lyfta nivån på prispengar.  För närvarande är den 200 000 pund (cirka 2,3 miljoner kronor), men det hände saker i världen och verkligheten ser idag annorlunda ut. Nu jobbar vi för att kunna behålla tävlingarna på touren och hjälpa dessa genom svårigheterna, säger Alexandra Armas.

Carin Koch sitter i Ladies European Tours styrelse och ser problemen.

– Vi har ett styrelsemöte här på söndag där förstås framtid är ett ämne. Pengarna finns i Asien och här, men Europas spelare vill förstås spela just i Europa, säger Carin som i Dubai spelar sin först tävling sedan i september. 20 år på tourerna gör att rutin räcker en bit. 69 slag idag och ett under totalt.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.