Hoppa till innehåll

Tillökning i ECCO-stallet

Svensk Golf

Bild 1127064

Det är ju silly season i golfsponsringsbranschen just nu och spelare kastas fram och tillbaka mellan pr-hungriga golfföretag. Bloggen fick exempelvis nys om att Victor Dubuisson, den 23-årige fransmannen som avslutade säsongen i stil med en seger och två tredjeplatser i sina fem sista tävlingar och knep sjätteplatsen på den slutliga R2D-rankinge, passade på ett kontraktsförslag från NIKE för att stanna kvar med Titleist. Sannolikt ett dyrt beslut på kort sikt, om det är klokt i längden återstår väl att se.

En spelare som dock kritat på ett nytt kontrakt är Ernie Els. Den fyrfaldige majorsegraren har vandrat världens fairways i ECCO-pjuck sen BMW PGA Championship i våras, nu får han dessutom betalt för att göra det. Els kommer under 2014 att bära en blandning av ECCOs modeller, bland andra nya Street EVO One som Bloggen skrev om nyligen.

”Ernies stil, ikoniska sving och oerhört ödmjuka personlighet gör honom till en av golfens riktigt unika figurer. Han har varit en stor fan och supporter av ECCO sedan gryningen av hybridgolfsko-revolutionen och kommer att vara en högt profilerad ambassadör de kommande åren.”, säger Jesper Thuen, Global Sponsorship, PR & Event Manager på ECCO.

”De gör skor som ser fantastiska ut, är oerhört bekväma, kan bäras nästan överallt och erbjuder den stabilitet som en kille som jag verkligen behöver på banan.”, säger Els själv.

Vi kan väl konstatera att ECCO nu har ett hyfsat sjysst gäng sköningar i sitt stall, eller vad sägs om Els, Couples, McDowell, Björn, Jaidee och Appleby?

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.