Hoppa till innehåll

Tiger passerad på pengalista

Det var länge sen Tiger Woods tappade förstaplatsen på golfbanan. Nu är han inte hellre etta på listan över golfare som drar in mest pengar.

Karin Klarström

De bäst betalda

1. Floyd Mayweather, boxning. Totalt 300 miljoner dollar (prispengar 285 miljoner, sponsorkontrakt 15 miljoner)
2. Manny Pacquiao, boxning. 160 (148 / 12)
3. Cristiano Ronaldo, fotboll. 79,6 (52,6 / 27)
4. Lionel Messi, fotboll. 73,8 (51,8 / 22) 
5. Roger Federer, tennis. 67 (9 / 58)

Här hittar du hela topp 100-listan 

Tiger Woods var den bäste golfspelaren i världen så sent som i slutet av 2013 enligt den officiella världsrankingen. Sen dess har han trillat ned till 181:a plats. Trots det är han fortfarande en av de idrottsmän som drar in mest pengar, räknat på inspelade prispengar och sponsorkontrakt summerat.

När finanstidningen Forbes nu presenterar listan för 2015 är Woods fortfarande på topp-10 över de bäst betalda idrottspersonligheterna i världen. Men han har tappat förstaplatsen bland golfarna. I stället är det Phil Mickelson som nu innehar den titeln.

Mickelson ligger åtta på listan med sina intjänade 50,8 miljoner dollar, vilket är 417 miljoner kronor. Mickelson spelade in 2,8 miljoner dollar och fick ytterligare 48 miljoner i olika sponsorkontrakt. Bara 200 000 dollar efter landar Tiger Woods på 50,6 miljoner dollar (drygt 415 miljoner kronor) och en niondeplats. För Tigers del uppgick 50 miljoner dollar av totalt 50,6 av sponsorintänkter.

48,3 miljoner dollar lyckades världsettan Rory McIlroy få ihop under det gångna året, och det räcker till en tolfte plats på listan.

Men sen är det ett långt hopp till näste man.

Engelsmannen Justin Rose är den fjärde golfaren på listan, och ligger först på 82:a plats med sina 20,2 miljoner dollar. Jordan Spieth är 85:a med 19,8 miljoner dollar och Billy Horschel 96:a med 19 miljoner dollar. Horschel lyckades som bekant spela in 10 miljoner dollar på ett bräde när han tog hem Tour Championship och FedEx Cup senast.

Ingen svensk golfare finns därmed med på listan, däremot är fotbollsspelaren Zlatan Ibrahimovic nummer 14 på Forbes lista, med 39,1 miljoner dollar.

Samarbete med Swiftcourt

3 vanliga misstag när du handlar begagnat privat – så undviker du dem

Att handla begagnat av privatpersoner är ofta både billigare och mer hållbart, men innebär också risker. Otydliga överenskommelser, betalning vid fel tillfälle och rena bedrägerier är tre vanliga misstag som kan förvandla ett bra köp till en dyr erfarenhet. Här är vad du bör se upp med – och hur du undviker fallgroparna.

Partner

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

Svensk Golf

De är klara för The Masters 2026

Startfältet till årets första herrmajor tar form – två svenskar har redan säkrat sina platser.

Svensk Golf

Så följer du Maja Stark i mixade partävlingen

LPGA- och PGA Tour-stjärnor förs samman när Grant Thornton Invitational avgörs för tredje gången.

Så ser du Norén i Tigers tävling

Alex Norén jagar topplacering när Hero World Challenge avgörs i Bahamas.