Arnold Palmer Invitational
Datum: 22-25 mars
Spelplats: Bay Hill Club & Lodge, Orlando, Florida
Prissumma: 6 000 000 dollar
Titelförsvarare: Martin Laird (-8)
LÄS OCKSÅ
Segerlös duo toppar i Florida (Artikel från torsdagens rond)
Tiger tog kommandot (Artikel från fredagens rond)
Svenska resultat
32) Henrik Stenson, -1
62) Fredrik Jacobson, +4
Återstående tv-tider
Söndag: 19.00-00.00 (Viasat Golf)

I sina prognoser viskade meteorologerna om 30-procentig risk för nederbörd och åska på eftermiddagen. Men när tredje ronden av Arnold Palmer Invitational genomfördes skingrades skuggorna över Bay Hills fairways.
Framförallt lyste solen på Tiger Woods.
Hälsenan besvärade inte, spelet fungerade skapligt och fem birdies rullades i kopp.
Turneringens sexfaldige mästare var behärskad och sammanbiten under sin färd mot klubbhuset. Frånsett en dubbelbogey på det 15:e hålet, då han blev störd av verbalt oljud tjugotalet meter från tee och kvickhookade bollen out-of-bounds, var anmärkningarna få.
En oväntat konservativt spelande Woods levererade en 71:a (-1) och snodde därmed åt sig ledningen på egen hand.
Nu hoppas han kunna hålla undan för jagande Graeme McDowell, något han inte mäktade med i Chevron World Challenge för två år sedan.
”Då hade jag precis börjat jobba med Sean Foley, och allt kändes väldigt nytt. Nu kan jag visa upp en mycket större variation i mitt spel”, sa Tiger efteråt.
Hans ledarbollskamrat för dagen, Charlie Wi, hade desto svårare att se ljusglimtar på den emotionella himlen. De första två dagarna noterade sydkoreanen tre bogeys. På de inledande tre hålen under lördagen blev det lika många bogeys. Wi lyckades aldrig nysta upp spänningsknutarna och har med -6 förmodligen avvecklat sitt namn från segerdiskussionen.
Där hittar vi istället andra utmanare till Tiger Woods.
McDowell, till exempel. Nordirländaren var fredagens man med en sagolik 63:a, och följde upp det med en 71:a. Därmed är han med -10 ett slag efter Woods.
”Vi har varit vana vid att se Tiger Woods på leaderboarden vecka efter vecka, men det var vad han åstadkom när han var som bäst. Det har varit ett par märkliga år utan honom i toppen”, kommenterade McDowell.
Ernie Els verkar ha skakat av sig den yips-liknande puttmissen förra söndagen, den miss som kostade honom en plats i särspelet av Transitions Championship. Sydafrikanen sköt en 67:a och avancerade till delad tredje plats (tillsammans med Ian Poulter). Ett skönt formbesked för Els, som inte har biljetten till US Masters säkrad och sannolikt behöver komma ensam trea eller bättre för att uppfylla drömmen om Augusta National.
Två svenskar tog sig vidare till helgens spel. Henrik Stenson upplevde en trevlig lördag på estetiskt vackra Bay Hill Club & Lodge. Med 69 slag för dagen klättrade Stenson till 32:a plats, -1 totalt.
Fredrik Jacobson är delad 62:a på +4.