Förra hösten arrangerades lag-VM för amatörer på den turkiska rivieran. Dagen efter att medaljerna delats ut till morgondagens stjärnor kom Tiger Woods och sju andra superproffs till samma bana och spelade penningstinna uppvisningstävlingen Turkish Airlines World Golf Final.
Den här veckan är Tiger Woods tillbaka i Antalya för att delta i Turkiets debut på European Tour.
Evenemanget som är genrepet inför Race to Dubai-finalen har det officiella namnet Turkish Airlines Open by the Ministry of Culture and Tourism.
Tiger hoppas att det stora stödet från kultur- och turistdepartementet i kombination med att golf återigen är en olympisk gren ska göra att sporten utvecklas på samma sätt som i Kina efter Woods första besök där för över ett decennium sedan.
– Det är exalterande för mig som spelare att se hur olika länder utvecklas och involveras kring golfen. Turkiet är ett sådant land. Precis som Kina var en gång i tiden. Jag åkte dit för första gången för 12 år sedan och det är fantastiskt att nu kunna se hur många barn och ungdomar som håller en golfklubba i handen och vilka fina svingar de har, sa Tiger på presskonferensen.
Sedan utvecklade Woods sitt resonemang.
Och passade på att hylla den svenska modellen:
– Nu försöker Turkiet göra samma resa som Kina. Och det går inte att lyckas om inte staten stöttar satsningen. Det har vi sett i flera länder, som till exempel Sverige. Där har staten subventionerat golfens junior- och amatörprogram så att spelarna kan resa runt över hela södra Europa och vara med i en rad lagmatcher och turneringar som ger en värdefull erfarenhet.