Hoppa till innehåll

Tiger fyra slag från täten

AUGUSTA, GEORGIA. Tiger pliktades men diskades inte. Nu är Woods fyra slag från täten inför söndagens avslutning. Brandt Snedeker och Angel Cabrera leder.

CM Hellsten

Masters Tournament

Bild 1120567
Datum: 11-14 april.
Bana: Augusta National GC, Augusta, Georgia.
Prispengar: $ 8 000 000.
Vinnare: Bubba Watson (2012).

Startfält
Startlista
Aktuell ställning

Läs allt

Här hittar du alla artiklar om veckans Masters Tournament

När Tiger Woods vaknade på lördagsmorgonen tittade han på sin telefon och upptäckte att han fått ett sms från sin agent Mark Steinberg.
Det stod: ”ring mig”.
– Textmeddelanden från ”Steinie” brukar aldrig vara ett bra tecken, säger Tiger i en tv-intervju med CBS.

Woods åkte till Augusta National och träffade tävlingskommitténs ordförande Fred Ridley.
Strax före klockan 10 var krismötet över och då kom beslutet.
Tiger fick två slags plikt för incidenten på hål 15 i fredags men diskvalificerades i-n-t-e utan får spela vidare i Masters.
– Efter tv-intervjun med Tiger hade vi ett samtal med honom i morse och efteråt konstaterade vi att han hade brutit mot regel 26 och fick därför två slags plikt. Vi avstod från straffa honom med diskvalifikation enligt regel 33 eftersom vi hade gått igenom situationen och fattat ett initialt beslut redan innan Tiger hade spelat färdigt ronden, säger tävlingskommitténs ordförande Fred Ridley.

När Mr Ridley senare kom till mediecentret för en presskonferens så undrade någon om det handlade om specialbehandling bara för att det var Tiger Woods.
– Den här turneringen handlar om integritet. Vår grundare Bobby Jones handlade om integritet. Och om det så hade varit John Smith från varsomhelst så hade vi fattat samma beslut. Det var rätt beslut under dessa förutsättningar.

I TV-kanalernas uppladdnings-program inför lördagsvarvet var åsikterna många om vad Tiger Woods borde göra.
Brad Faxon, som vunnit åtta tävlingar på PGA Tour, satt i en fåtölj och tyckte till:
– Det skulle se bättre ut om Tiger drar sig ur Masters än att han vinner tävlingen på söndag.

Ron Sirak, som är en av USA:s mest ansedda golfjournalister:
– Det här är ungefär som att erkänna att man har använt dopingpreparatet rådjurshorns-spray och så händer ingenting…

Svenske Johan Elliott är agent till tyske Martin Kaymer:
– Jag kan inte allt som har hänt men det känns som ett konstigt beslut att ge honom två pliktslag och gå vidare.

Peter Hanson:
– Gör du det med berått mod för att tjäna någonting så är det fusk men gör du det för att du får en blackout och blandar ihop reglerna så kan jag köpa att han inte drar sig ur.

Det gjorde inte heller Tiger. Han kom till start som planerat klockan 13.45 men var efter straffet då fem slag från täten.
Woods öppnade med en birdie.
Det blev ytterligare fyra birdies men också tre bogeys för 70 (-2).
Med 213 (-3) är Tiger nu fyra slag från duon i topp – jänkaren Brandt Snedeker och Angel Cabrera, Argentina. De leder med ett slag före aussien Adam Scott.
– Jag gjorde ett misstag. Jag var så uppe i varv efter slaget att jag inte ens tänkte på vad jag gjorde. Jag fokuserade bara på nästa slag och uppenbarligen droppade jag inte på rätt ställe. Jag övervägde aldrig att diskvalificera mig själv. Jag följer reglerna och om de säger att jag ska straffas med två pliktslag så accepterar jag det och spelar vidare. Jag var lite distraherad i början av dagen men nu är jag med i matchen och har en bra chans att vinna mästerskapet, säger Tiger.

Rory McIlroy hade förhoppningar om att blanda sig i toppstriden men efter bland annat en trippelbogey och en dubbel under sista nio kom han in på 79 (+7) och är delad 44:a med 221 (+5).
En annan majorvinnare som hade det tungt var Keegan Bradley.
Han noterade 82 slag (+10) och är sist av dem som klarade kvalgränsen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.