Hoppa till innehåll

Tätkänning för Andersson Hed

Fredrik Andersson Hed släppte under den andra dagen inte greppet om fjärdeplatsen i Portugal Masters. Svensken spelade fortsatt bra golf och är totalt – 6 efter två rundor, fyra slag bakom ledande Ross Fischer.

Marcus Lindgren

Trots strålande solsken över södra Portugal var det relativt svårspelad bana som väntade spelarna i Portugal Masters under dag två. Tilltagande vindar och solsken gjorde greenerna allt hårdare och allt mindre mottagliga för attackerande inspel. Något som gjorde dagen till en mindre lyckad sådan för många spelare. Lyckligtvis sållade sig inte Fredrik Andersson Hed till den skaran utan spelade fortsatt bra golf under dag två, Svensken visade med sitt aggressiva spel att han har för avsikt att avancera i fältet. Trots en dubbelbogey på hål sju lyckades han gå runt på 69 slag (-2) och har ett fortsatt grepp om fjärdeplatsen, en plats som han nu delar med Padraig Harrington. Christian Nilsson tappade något och är sexa inför tredjerundan.

Leder tävlingen gör den storspelande Ross Fischer. Engelsmannen gav sig själv upprepade chanser till både birdies och eagles och puttern svek honom sällan. När han snurrade i en eagle på det sjuttonde hålet ryckte han ifrån i toppen och leder nu tävlingen med tre slag. Men dagen hade kunnat sluta på ett helt annat sätt för Fischer. På väg ifrån första tee föll han illa och var under en tid orolig för att fallet skulle tvinga honom att avbryta tävlingen. Men efter att en fystränare gett klartecken kunde han fortsätta sin forcering i toppen.

– Jag tänkte inte på fallet överhuvudtaget under de två-tre första hålen. Men sedan blev jag plötsligt väldigt öm, berättade Fischer på presskonferensen. Men fystränaren sade att jag inte skulle förvärra skadan om jag fortsatte spela. Det gjorde ont ett tag och jag kände smärtan igen mot slutet. Nu är jag bara glad att jag tog mig igenom dagen.

Bland de som såg ut att trivas sämst på banans stenhårda greener var spelarna i Ryder Cup-bollen, Olazabal, Kaymer och Molinari. Både spanjoren Olazabal och tysken Kaymer missade att klara kvalgränsen och Molinari såg länge ut att gå samma öde till mötes. Italienaren som inte missat en kvalgräns på tjugofyra tävlingar i följd var tvungen att sänka en tremetersputt på det sista hålet för att säkra helgspel, han lyckades hålla nerverna i styr och kunde lättat konstatera att hans fina svit ännu är intakt.

Sex av de fjorton svenskar som ställde upp i tävlingen spelar också i helgen. En av dessa, Johan Edfors, stod för en av dagens största bedrifter då han med en runda på 65 slag avancerade 81 platser i listan och nu innehar en välbehövlig delad tiondeplats inför helgens fortsättning.

LPGA: Sydkoreanskt i topp
Svenskt tapp i Tjeckien
PGA: Mallinger ryckte ifrån
Rose knep segerchecken

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.