Topp 100-listan
Sveriges bästa idrottsstjärnor på golf
Det finns flera golfproffs som har varit duktiga i andra idrotter. Innan Eva Dahllöf kom till LPGA Tour blev hon svensk mästarinna i ishockey med Modo. Maria Hjorth vann SM i curling 1990. LET:s Elin Emanuelsson spelade i Skuru när klubben tog SM-guld i handboll 2003. Den här listan handlar dock om idrottsstjärnor i andra grenar som utöver sin sport även har en uppenbar talang för golf.
Mesta idrotternaAntalet representanter från olika idrotter på listan:
Ishockey: 44. Fotboll: 14. Bandy: 13. Bordtennis: 6. Innebandy: 5. Tennis: 5. Alpint: 4. Handboll: 3. Badminton: 2. Curling: 1. Friidrott: 1. Segling: 1. Volleyboll: 1.
Det är en helt vanlig vardag på Hills Golf & Country Club i Mölndal strax söder om Göteborg. Niklas Lemke står nere på drivingrangen och förbereder sig inför det stundande PGA-kvalet i USA. Inne i klubbhuset har European Tour-spelaren Joel Sjöholm stannat till för att hälsa på personalen. Hans ET-kollega, Johan Edfors, har precis anlänt till anläggningen och håller på och parkerar bilen.
Det är en vecka ledigt på touren och de västsvenska stjärnorna är hemma.
Magnus Muhrén kliver in i foajén. Under ett års tid har han parallellt med elitseriebandyn gjort en seriös satsning på golfen och finansierat tillvaron på Hills bana och träningsområden med en del av de ryska rubel som han tjänade under två proffsår i österled.
En av världens genom tiderna bästa bandyspelare siktar mot European Tour.
Inom fem år.
– Jag kanske är korkad men jag tror i alla fall att det är möjligt att nå dit. Jag har ända sedan jag inledde den här satsningen utgått ifrån att det är många som kommer att tycka ”hur f-n kan han tro det” – men jag går igång på en sådan utmaning. Jag satsar inte hela mitt liv i det här utan det är mer en häftig grej för att se hur långt jag kan komma. Jag behöver dock hitta nya samarbetspartners för att det ska kunna vara möjligt, för det man verkligen behöver som golfare är ju tid, säger Magnus Muhrén.
Hur vill du summera din säsong?
– Jag är betydligt bättre i dag jämfört med för ett år sedan. När man ser vilken utveckling jag haft på den här korta tiden så skulle det vara otroligt intressant att se vad jag kunde göra om jag verkligen hade tiden att träna. Jag slår bollen bra, drivern och järnslagen känner jag mig bekväm med men det är närspelet och puttningen som måste bli bättre. Ibland skulle det vara skönt att spela en bana där man kan bygga självförtroende och skjuta en 66:a i stället för 72, 73 som det blir på Hills om man inte sätter puttarna. Här får man ofta väldigt svåra puttar, fast samtidigt är det ju väldigt fostrande.
Du brukar spela en del med Joel Sjöholm – vad har du lärt dig av de ronderna?
– Det har varit oerhört värdefullt att ha tillgång till honom och jag har fått många tips. Vill man bli duktig ska man spela och umgås med de som är bra. På Hills finns det många.
Magnus Muhrén föddes i den norduppländska bruksorten Skutskär, strax söder om Gävle,
för 38 år sedan men det var i Sandviken, några mil västerut,
som han fick sitt stora genombrott.
Han förde Saik till SM-guld i bandy 1997, 2000, 2002 och 2003.
Vid tre tillfällen har han dessutom blivit världsmästare med det svenska landslaget och under fyra säsonger i följd under 2000-talet utsågs Muhrén till Årets man i svensk bandy.
2010 flyttade han till Göteborg och förde Gais till Elitserien, där har klubben etablerat sig och blivit kvar.
Under tiden i Gais har han även utvecklats som golfspelare, mycket tack vare alla timmar tillsammans med pron Christian ”Kricken” Härdin på Barsebäck G&CC.
Sommaren 2012 ingick Magnus Muhrén i Högbo GK:s trupp som spelade golfens elitserie på Barsebäck och under hösten deltog han i kvalet till Nordea Tour på Malmöbanan Rönnebäck.
Hur det gick?
Ronderna 72-76-77 ger honom spelrättigheter på den svenska proffstouren 2013.
– Inför kvalet skrev jag på min twitter mest på skoj att jag sökte en caddie. Jag testade det sättet i stället för att ringa runt. Efter fem minuter så hörde TT av sig och det blev en del skriverier och jag intervjuades även av lokal-tv. När jag spelade Elitserien med Högbo så var det knappt en journalist som bevakade tävlingen på plats och den enda notis som jag hittade i kvälls-
tidningarna handlade om mig och att jag kom från en annan sport. Det kändes så jäkla fel. Golfens elitserie är värd mer uppmärksamhet.
Var tror du att du hade varit i dag om du valt golfen som förstasport?
– På Europatouren. Det kanske låter kaxigt som svar på en svår fråga men jag har haft scratch
i 15 år trots att jag haft golfen som hobby. Jag hade säkert varit be-
tydligt bättre om jag hade haft det som yrke. Sedan vet man aldrig med marginaler och hur man hade hanterat pressen på banan men jag har under alla mina år som bandy-
spelare varit bäst när det gäller och någonstans har jag haft förmågan att kunna leverera när det behövs.
I mitten av maj lämnar familjen Muhrén huset i Sävedalen och flyttlasset går tillbaka till Gästrikland men Magnus golfsatsning och bandykarriär (klubb är ännu inte klar) kommer att fortsätta.
– Min målsättning är att spela fem, sex tävlingar på Nordea Tour den här säsongen och så räknar jag med seriespelet i division I med Högbo GK.
Är det möjligt att kombinera Nordea Tour med elitseriebandy?
– Ja. Jag tror faktiskt att jag till och med har bättre möjligheter att träna golf medan jag fortfarande spelar bandy, för om jag skulle sluta tvingas jag jobba heltid och då skulle jag tappa många träningstillfällen.
När vi sammanställt listan över landets hundra bästa idrottsstjärnor på golfbanan så hamnar Muhrén på en tiondeplats.
Det finns faktiskt två bandylirare som är ännu bättre på fairways och greener.
Här nedan hittar du de 100 bästa ”golfidrottarna”.
TOPP 100-LISTAN
1) Stefan Nilsson | Bordtennis
Hcp: +2,1 (+2,2), Vallda G&CC
Jonas Stern | Bandy
Hcp: +2,1 (+1,3), Lidköpings GK
3) Johan Andersson | Innebandy
Hcp: +0,9 (+1,0), Klubb okänd
4) Kent Nilsson | Ishockey
Hcp: +0,7 (0,2), Djurgårdens GK
Tomas Zetterqvist | Innebandy
Hcp: +0,7 (+0,3), Bollnäs GK
6) Eddy Eriksson | Ishockey
Hcp: 0,0 (+1,2), Skinnarebo G&CC
7)Patrik Sylvegård | Ishockey
Hcp: 0,3 (+0,5), Rönnebäck GC
8)Marcus Magnertoft | Ishockey
Hcp: 0,6 (0,7), Flommens GK
Johan Löfstedt | Bandy
Hcp: 0,6 (0,3), Vetlanda GK
10) Magnus Muhrén | Bandy
Hcp: 0,7 (2,5, Högbo GK
11) Patrik Järbyn | Alpint
Hcp: 1,0 (0,8), Dynekilens GK

Lars-Gunnar Kämpendahl | Handboll
Hcp: 1,0 (1,0), Torslanda GK
13) Daniel Eliasson | basket
Hcp: 1,4 (5,1), Kalix GK
14) Peter Ekfeldt | Volleyboll
Hcp: 1,6 (0,4), Billingens GK
15)Daniel Alfredsson | Ishockey
Hcp: 1,8 (3,2), Kungsbacka GK
16) Jonathan Karlsson | Volleyboll
Hcp: 2,0 (10,1), Ullared Flädje GK
17) Ulf ”Tickan” Carlsson | Bordtennis
Hcp: 2,1 (2,4), Falkenbergs GK
18) Per Fosshaug | Bandy
Hcp: 2,4 (1,7), Tortuna GK
Henrik Dagård | Friidrott
Hcp: 2,4 (4,6), Halmstad GK
Jörgen Pettersson | Ishockey
Hcp: 2,4 (2,6), Hills G&CC
21) Christian Berglund | Ishockey
Hcp: 2,6 (2,2), Karlstad GK
Hcp: 2,6 (2,9), Sturup Park GK
23) Joakim Hedqvist | Bandy
Hcp: 2,7 (3,6), Onsjö GK
24) Mats Lindberg | Ishockey
Hcp: 2,8 (3,5), Tyresö Golf
25) Joachim ”Pim-Pim” Johansson | Tennis
Hcp: 3,2 (3,0), Kallfors GK
26) Mikael Pernfors | Tennis
Hcp: 3,4 (3,4), Ljunghusens GK

27) Johan Esplund | Bandy
Hcp: 3,6 (4,3), Mariestads GK
Per-Erik Smiding | Friidrott
Hcp: 3,6 (3,6), Trummenäs GK
29) Niklas Spångberg | Bandy
Hcp: 3,7 (4,7), Högbo GK
30) Alf Kjerrman | Bandy
Hcp: 3,8 (4,3), Älvkarleby GK
31) Andreas Dackell | Ishockey
Hcp: 3,9 (7,1), Gävle GK
32) Patric Nilsson | Friidrott
Hcp: 4,1 (5,0), Trummenäs GK
33) Fredrik Bremberg | Ishockey
Hcp: 4,2 (4,2), Wermdö G&CC
Niklas Henning | Alpint
Hcp: 4,2 (4,5), Slite GK
Mikael Nilsson | Fotboll
Hcp: 4,2 (4,8), Hills G&CC
36) Erik Hajas | Handboll
Hcp: 4,3 (2,8), Botkyrka GK
Pär Hansson | Fotboll
Hcp: 4,3 (4,2), Klubb okänd
Joel Carnor | Brottning
Hcp: 4,3 (5,3), Bosjökloster GK
39) Mats Sundin | Ishockey
Hcp: 4,4 (4,4), Sollentuna GK
40) Markus Matthiasson | Ishockey
Hcp: 4,6 (5,0), Vellinge GK
41) Dick Last | Fotboll
Hcp: 4,7 (4,3), S:t Jörgen Park GC
42) Fredrik Håkansson | Bordtennis
Hcp: 4,8 (4,0), Skogaby GK
Mathias Tjärnqvist | Ishockey
4,8 (4,8), Åkagårdens GK
44) Anders Hellgård | Innebandy
Hcp: 4,9 (6,2), Albatross GK
Tomas Sandström | Ishockey
Hcp: 4,9 (4,7), Flommens GK
46) Kjell Kruse | Bandy
Hcp: 5,0 (5,6), Uddeholms GK
47) Louise Marmont | Curling
Hcp: 5,1 (3,9), Sundsvalls GK
Tomas Antonelius | Fotboll
Hcp: 5,1 (5,1), Kungl. Drottningholm GK
49) Petter Wastå | Fotboll
Hcp: 5,3 (4,3), Möre GK
50) Magnus Kahnberg | Ishockey
Hcp: 5,4 (5,3), Klubb okänd
Niklas Olausson | Ishockey
Hcp: 5,4 (5,2), Luleå GK
52) Johan Franzén | Ishockey
Hcp: 5,5 (5,5), Vetlanda GK

Peter Gentzel | Handboll
Hcp: 5,5 (5,5), Gräppås GK
Göran Rosendahl | Bandy
Hcp: 5,5 (6,3), Ågesta GK
55) Kaj Nordin | Bandy
Hcp: 5,9 (4,6), Hammarö GK
Christoffer Edlund | Bandy
Hcp: 5,9 (4,8), Klubb okänd
57) Pontus Molander | Ishockey
Hcp: 6,0 (5,6), Bråvikens GK
58) Niklas Sundström | Ishockey
Hcp: 6,1 (5,5), Veckefjärdens GC
Mattias Asper | Fotboll
Hcp: 6,1 (6,0), Sölvesborgs GK
60) Rickard Wallin | Ishockey
Hcp: 6,3 (7,6), Bryngfjordens GK
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson | Alpint
Hcp: 6,3 (7,4), Åre GK
62) Pär-Olov Härdin | Ishockey
Hcp: 6,4 (5,9), Gävle GK
63) Magnus Johansson | Ishockey
Hcp: 6,6 (6,1), Landeryds GK
Håkan Ohlsson | Bandy
Hcp: 6,6 (6,1), Vingåkers GK
65) Jonas Holgersson | Bandy
Hcp: 6,7 (4,6), Bolidens GK
Mats Wilander | Tennis
Hcp: 6,7 (6,5), Sun Valley G&CC
67) Wille Löfqvist | Ishockey
Hcp: 6,8 (4,8), Gävle GK
68) Niklas Bäckström | Ishockey
Hcp: 6,9 (8,0), Gävle GK
69) Jonas Holmstedt | Taekwondo
Hcp: 7,0 (8,0), S:t Arild GK
70) Mikael Tellqvist | Ishockey
Hcp: 7,1 (7,0), Ingarö GK
Johan Fransson | Ishockey
Hcp: 7,1 (7,0), Luleå GK
Kenneth Kennholt | Ishockey
Hcp: 7,1 (7,1), Mälarö GK Skytteholm
73) Peter Forsberg | Ishockey
Hcp: 7,2 (5,8), Veckefjärdens GC
Finn Wikander | Innebandy
Hcp: 7,2 (7,2), Söderköpings GK
Christine Gandrup | Badminton
Hcp: 7,2 (7,9), Huvudstadens GK
76) Jonas Nilsson | Alpint
Hcp: 7,3 (6,8), Leksands GK
77) Jan-Eric Antonssson | Badminton
Hcp: 7,4 (5,0), Carlskrona GK
Niklas Jihde | Innebandy
Hcp: 7,4 (7,4), Capital GC
Christian Järdler | Fotboll
Hcp: 7,4 (7,4), Söderköpings GK
80) Mikael Appelgren | Bordtennis
Hcp: 7,5 (7,5), Brollsta GK
Maria Henning | Badminton
Hcp: 7,5 (8,3) Hulta GK
82) Patrik Södergren | Bandy
Hcp: 7,6 (6,0), Högbo GK
Daniel Tjärnqvist | Ishockey
Hcp: 7,6 (7,6), Brollsta GK
84) Ove Molin | Ishockey
Hcp: 7,7 (7,6), Gävle GK
85) Jonas Björkman | Tennis
Hcp: 7,8 (7,8), Brollsta GK

Anders Järryd | Tennis
Hcp: 7,8 (9,2), Båstad GK
Simon Thern | Fotboll
Hcp: 7,8 (10,4), Landskrona GK
Henrik Norberg | Segling
Hcp: 7,8 (15,4), Ågesta GK
89) Michael Nylander | Ishockey
Hcp: 7,9 (7,9), Fågelbro G&CC
Bo Persson | Ishockey
Hcp: 7,9 (6,7), Falkenbergs GK
91) Jesper Mattsson | Ishockey
Hcp: 8,0 (4,2), Oxie GK
92) Mattias Weinhandl | Ishockey
Hcp: 8,1 (8,1), Landeryds GK
Fredrik Modin | Ishockey
Hcp: 8,1 (10,6), Öjestrand GC
Johan Holmqvist | Ishockey
Hcp: 8,1 (8,0), Klubb okänd
95) Patrik Carnbäck | Ishockey
Hcp: 8,2 (7,9), Klubb okänd
96) Erik Lindh | Bordtennis
Hcp: 8,3 (8,2), Falkenbergs GK
Andreas Lilja | Ishockey
Hcp: 8,3 (9,3), Vasatorps GK
98) Patric Hörnqvist | Ishockey
Hcp: 8,4 (8,2), Sollentuna GK
99) Mats Näslund | Ishockey
Hcp: 8,5 (8,0), Ljunghusens GK
Henrik Larsson | Fotboll
Hcp: 8,5 (9,0), Söderåsens GK

UT FRÅN TOPP-100-LISTAN:
101) Thomas Johansson | Ishockey
Hcp: 8,6 (8,4), Nacka GK
102) Bengt-Åke Gustafsson | Ishockey
Hcp: 8,7 (9,1), Karlskoga GK
103) Per-Johan Axelsson | Ishockey
Hcp: 8,8 (8,5), Lysegårdens GK
104) Olof Mellberg | Fotboll
Hcp: 8,9 (6,8), Ribbingsfors G&K
Andreas Eskhult | Bandy
Hcp: 8,9 (8,6), Klubb okänd
Marcus Allbäck | Fotboll
Hcp: 8,9 (8,8), Vallda G&CC
107) Anders Eldebrink | Ishockey
Hcp: 9,0 (9,0), Klubb okänd
Stefan Ishizaki | Fotboll
Hcp: 9,0 (8,7), Borås GK
109) Hans Holmqvist | Fotboll
Hcp: 9,1 (8,9), Lidingö GK
110) Ylva Nowén | Alpint
Hcp: 9,2 (9,2) , Östersund-Frösö GK
Johan Wiland | Fotboll
Hcp: 9,2 (9,2), Borås GK
112) Stefan Gustavson | Ishockey
Hcp: 9,4 (9,8), International GC
Jörgen Persson | Bordtennis
Hcp: 9,4 (10,8), Falkenbergs GK
114) Tommy Salo | Ishockey
Hcp: 9,5 (7,5), Klubb okänd
FOTNOT: Siffran inom parentes avser hcp 2009 då Svensk Golf senast gjorde en liknande ranking. När vi sammanställde listan kontaktades alla svenska golfklubbar. Vi efterlyste även tips från läsarna på golf.se. Minsta krav är att idrottaren är, eller har varit, verksam på högsta nationella nivå. Senast uppdaterad 25/4.
Saknar du ett namn?
Mailanyhetstips@golf.se