Hoppa till innehåll

Sverige vann EM-guld i Handigolfen

Johan Kammerstad tog hem den ädlaste valören i EM för funktionsnedsatta i Österrike. Det var hans femte titel i EM-sammanhang.

Sylvia Luther

Johan Kammerstad inledde mästerskapet på bästa sätt och gick förstavarvet på sex under par, en imponerande bedrift som pekade ut vägen mot seger. Efter tre dagars spel vann han med tre slag till godo på dansken Stefan Mörkholt. Trea blev fransmannen Charles Quelin.

34-åringen Kammerstad har varit med länge och vann sitt första EM 1999 och andra 2000. 2001 till 2005 spelade han inte, men 2006 tog han titeln igen, likaså 2008. I och med den senaste guldmedaljen blev det den tredje raka titeln eftersom EM nu spelas vartannat år.

Grattis till segern, du har vunnit EM förut, hur rankar du segern?
– Ganska högt, för det var en ny fransman som inte har varit med tidigare som var jätteduktig så det var kul att spöa honom.

Hur var förhållandena i Österrike?
– Jättebra, banan var kanske inte den tuffaste som jag har spelat men skicket var jättebra och det var fantastiska omgivningar och bra arrangemang.

Kammerstads tävlingsstatus var på väg att bli ett problem, men Handigolf-EM i Zell am See var öppet för både amatörer och proffs. Innan coachen Daniel Stark fick det beskedet skedde en mängd telefonsamtal bakom kulisserna för att konstatera vilken status den blivande segraren hade.

Hur länge har du spelat i Handigolf-landslaget?
– Jag var med på 90-talet men sedan blev jag ju proffs och var inte med 2001 och framåt. Nu får jag ju spela vissa tävlingar. Jag är NA (non amateur) men inte med i PGA. Jag tycker att det ska vara öppen golf och att vem som helst ska vara med. Det är lite fjantigt, säger Kammerstad om problematiken med deltagarnas tävlingsstatus.

Hans segerscore i scratchklassen på Kitzsteinhorn-banan skrevs till 210 (67-71-72). Näst bästa svenskar blev Björn Ljunggren på en fjärde plats och Joakim Björkman på en sjätte.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.