Hoppa till innehåll

Svenskorna på Solheim Cup-läger

SOUTHAMPTON, LONG ISLAND. Måndag efter US Open innebär en välbehövlig vila. Not. För Caroline Hedwall, Pernilla Lindberg och Anna Nordqvist väntar ett Solheim Cup-läger i Colorado.

CM Hellsten

US Open

Datum: 27-30 juni.
Spelplats: Sebonack GC, Southampton, New York.
Segrare: Inbee Park.

Slutresultat

16-18 augusti arrangeras Solheim Cup på Colorado Golf Club i Denver-förorten Parker.
Liselotte Neumann är kapten för Europa och har utsett Carin Koch och Annika Sörenstam till sina assistenter.
På måndag och tisdag direkt efter US Open kör Neumann ett tvådagarsläger vid Klippiga bergen.
– Jag tar med fler spelare på resan än vad som kommer att komma med i laget, runt en 14-15 stycken. Några är nästan givna men de kan inte delta – Catriona Matthew och Karine Icher. Detta Team Practice blir den sista lagförberedelsen inför Solheim Cup, säger Liselotte Neumann till Svensk Golf.

Tre av svenskorna som spelade US Open på Sebonack Golf Club finns med när spelet startar vid lunchtid på måndagen i Colorado.
Pernilla Lindberg, som missade cutten, får sällskap av Caroline Hedwall och Anna Nordqvist.
– Jag ser fram emot den här resan. Jag önskar bara att jag hade kommit dit med en bra insats i ryggen. Jag har fortfarande ett par tävlingar på mig att visa vad jag kan. Det skulle vara oerhört stort att få spela Solheim Cup, säger Pernilla Lindberg.

För Anna Nordqvist blev det stressigt efter söndagsronden. Hon hade en flight västerut från John F Kennedy-flygplatsen senare på kvällen.
Hur viktigt är träningslägret?
– Jag har besökt Colorado GC en gång tidigare. Det är hög höjd och bollen kommer att flyga en del. Ju mer tid man tillbringar där, desto bättre är det. Under Solheim Cup-veckan är det så mycket annat man fokuserar på så alla förberedelser jag gör nu kommer att hjälpa mig att spela bättre i augusti. Annika ska också vara på plats, säger Anna.

Caroline Hedwall valde att övernatta på ett hotell i närheten av New Yorks andra flygplats, LaGuardia, och i stället ta ett plan till Denver tidigt på måndagsmorgonen.
– Just nu ligger jag utanför men mitt mål är att ta mig in i laget. Det ska bli kul att spela banan och vi får väl se vad Lotta har tänkt sig. Sist vi gjorde det så satte hon ihop lite olika foursomepar, säger Caroline.

2008 vann Caroline Hedwall, Anna Nordqvist och Pernilla Lindberg lag-VM för amatörer.
2013 kan den gyllene trion återförenas i Europas Solheim Cup-trupp.

 

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.