David Lingmerth är ute på banan. Rikard Karlberg är i spelarloungen medan Carl Pettersson och Peter Hanson står på rangen. Fredrik Jacobson, Robert Karlsson och Peter Hedblom kan också vara någonstans avskilt på ovan nämnda platser, eller bara fightas med Philadelphias morgontrafik på väg till banan. Det råder i alla fall ingen brist på välkända svenska ansikten på Merion. Faktum är att vi bara vid ett tidigare tillfälle haft så många blågula spelare med i fältet (2008 på Torrey Pines). Och de har både tagit sig in via starka kvalronder samt världsrankingen.
Som Henrik Stenson. Han anlände till Philadelphia redan i söndags för att klämma sina första 18 hål på Merion. 37-åringen är en av svenskarna med flest antal starter i mästerskapet.
Inför sitt sjunde försök summerar han utmaningen som de åtta svenskarna står inför.
– Det här är lite skillnad mot ett vanligt US Open. Det är en hel del hål där det kan vara järnfyror och järnsexor från tee och wedgar in. Och sedan kommer det några riktigt långa monster som 18.
Under söndagens inspelsrond fick han också uppleva hur trean kan komma att bli ett av US Open-historiens svåraste par 3, om tävlingsledningen väljer att använda den bakre teen. Därifrån mäter det nästan 235 meter, och spelas kraftigt uppför.
– Jag spelar inte spoon på par 3-hål, säger Stenson och skrattar innan han fortsätter: Så jag mördade en träfyra för att flyga bollen två och en halv meter in på green. När jag kommer upp på greenen är den sedan 40 meter djup, så man hade inte ens kunnat slå spoon till en bakre pinne där.
De flesta pratar ändå om att de låga scorerna kommer att vara riktigt frekventa på Merion. Stenson säger inte emot detta, men ser ändå inte att det är en bana där det finns press på att gå ut och jaga in birdies för att kunna hänga med på ledartavlan.
– Major är tålamod där par aldrig är en dålig score på något hål, egentligen. Jag tror även att om folk börjar göra lite birdies finns det en tendens att de kan komma tillbaka till fältet. Det är läge för att det kan bli lägsta vinnarscoren hittills nu när det har regnat och är mjukt. Fast det återstår att se. Men jag tror ändå man ska ha lite is i magen om någon börjar göra lite birdies.
Hans hittills bästa placering är en niondeplats i 2009 års US Open på Bethpage, som också spelades rejält mjuk efter stora mängder regn på Long Island. Stenson var även med och högg i 2011 års US Open på Congressional där spelytorna var lika mottagliga. Så är detta ett US Open som passar honom bättre än de upplagor där det gäller att jobba för säkra par på stenhårda greener och fairways?
– Det är både och. Mycket beror på hur man spelar. Jag gillar target golf där bollen stannar där den landar. Så det kan vara en fördel. Sedan gör jag mina bästa tävlingar när det är tuffa förhållanden. Så frågan är om det blir tillräckligt tufft? Men spelar man bra kan man göra bra veckor oavsett var tävlingen går någonstans. Och jag är hyfsat nöjd med spelet och tycker att det går åt rätt håll.