Hoppa till innehåll

Svenskduo i slagläge

Daniel Chopra och Henrik Stenson är båda tre slag bakom ledande Charlie Beljan i Orlando. Under söndagen sluter svenskarna upp i samma boll när de båda går ut och jagar sin tredje seger på PGA Tour.

Eric Franzén

Children's Miracle Network Hospitals Classic

Datum: 8-11 november

Banor: Magnolia GC, Palm GC, Lake Buena Vista, Florida

Prispott: 4,7 miljoner USD

Titelförsvarare: Luke Donald

Starttider
Ställning

Penninglistan – PGA Tour

Svenska deltagare:

Jonas Blixt
Daniel Chopra
Robert Karlsson
Henrik Stenson 

TV-tider

Torsdag: 19.00-22.00

Fredag: 19.00-22.00

Lördag: 19.00-22.00

Söndag: 19.00-22.00 

Bild 1119077

Han vet hur det känns att vinna på PGA Tour. Mer än fyra år har visserligen passerat sedan Daniel Chopra senast höjde armarna i luften på sista greenen under en tävling på världens främsta herrtour. Men under söndagen har 38-åringen egentligen inget annat än förstaplatsen att spela för, då det i högsta grad gäller att undvika kvalskola och fixa kortet till nästa års säsong.

Magnolia Course har hittills också passat Chopras aggressiva spelstil utmärkt. Hans heta vecka med järnen fortsatte också under lördagens 70-rond, där fyra birdies och två bogeys radades upp.

Chopra är delad femma på tio under par inför sista ronden och har tre slag upp till ledande Charlie Bejlan. På samma placering återfinns också Henrik Stenson, som spelar i samma boll som sin svenska kollega under söndagen. Stenson behöver inte bekymra sig om behörigheten på PGA Tour under nästa år, men jagar däremot en tredje och hett efterlängtad seger på PGA Tour.   

Även om lördagen fick en något svajig start med bogeys på ettan, femman och åttan studsade sedan Stenson tillbaka fint. Hans fyra birdies på fem hål under sista nio räckte därmed till en 71:a, vilket var Henriks första rond över 70 slag i tävlingen.

Scoremässigt var dock Jonas Blixt tredje speldagens hetaste svensk. 68-ronden förde honom till en delad 26:e plats. Men på totalt sju under par är Jonas framförallt nu fyra slag bakom den ensamma tredjeplats eller bättre som krävs för att säkra en plats i The Masters.

Någon timmes sömn i en sjukhussäng med golfskorna på, efter en omskakande fredag där Charlie Beljan bokstavligen tagit sig runt banan med dödsångest. Förutsättningarna var med andra ord allt annat än optimala när Beljan klev upp på första tee inför lördagens rond.

Men med en dos ren dos vilja samt ett fortsatt starkt långt spel lyckades 28-åringen från Arizona försvara fredagens ledning till sista ronden. 71:an placerar honom ett slag före Brian Gay, Josh Teater och Charlie Wi. För Bejlan gäller det främst nu att inte totalhaverera under fjärde dagen, då rookien minst ser ut att behöva en tiondeplats för att ordna kortet till nästa år.

– Jag tror att jag har en stor fördel i att jag inte tänker på spelet, slagen eller svingen. Jag tänker bara på min hälsa och tar ett slag i taget. Och de senaste 36 hålen har detta fungerat ganska bra, säger Charlie Bejlan på presskonferensen.

Tredje titeln för Manasero
Park kopplar greppet
Lennarth åtta i Valencia

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.