TV-tider

Torsdag: 04.30-09.30
Fredag: 04.30-09.30
Fre/Lör: 04.30-09.30
Söndag: 04.30-09.30
Robert Karlsson är Sveriges just nu högst rankade spelare på herrsidan. Därför fick han också möjligheten att välja partner att ta med till Kina, för att spela det mästerskap han vann 2008 tillsammans med Henrik Stenson.
Men när hans gamla partner haft ett par kämpiga år på banorna så föll valet i stället på en som visat upp en helt annan formkurva. Det handlar förstås om Alex Norén. 2011 blev året då svensken gick från att vara lovande till att bli en etablerad stjärna i Europas topp och med två titlar under bältet har året inneburit en stor succé.
Nu är duon på plats i Kina – och faktum är att paret nämns som en av de absoluta förhandsfavoriterna.
– Jag tycker att det ser riktigt bra ut. Det känns dessutom som att den rätta lagkänslan har infunnit sig och grabbarna är riktigt laddade, säger den svenske coachen Rickard Lindberg.
Tävlingen har i år flyttat från Mission Hills originalkomplex där tolv 18-hålsanläggningar finns, till ”filialen” på ön Hainan, som kan liknas vid ett kinesiskt Hawaii. Och eftersom banan är helt ny har Team Norén/Karlsson jobbat hårt med sin spelplan.
– De har verkligen varit noggranna och anpassat planen efter att de ska spela både foursome och fyrboll. Banan ser verkligen häftig ut, även om skicket kanske inte är det bästa, säger Lindberg.
Tävlingen startar med fyrbollar under torsdagen. Bland övriga förhandsfavoriter nämns i första hand Irland med Rory McIlroy och Graeme McDowell, samt England och Sydafrika.
