Hoppa till innehåll

Svensk prisfest på Wentworth

Maria Strandberg fick ta emot ett miljöpris under prestigefulla PGA Championship på Wentworth förra veckan. - Vi har visat att en liten organisation tack vare samarbete, kompetens och gemensam finansiering kan få stor internationell betydelse, säger hon.

Sylvia Luther

Maria Strandberg är forsknings- och miljöansvarig i Svenska Golfförbundet där hon arbetar halvtid. Resten av tiden är hon direktör för Scandinavian Turfgrass and Environment Reseach Foundation, Sterf. Det är en oberoende forskningsstiftelse som bildades 2006 av de nordiska golfförbunden plus greenkeeperorganisationerna, och som forskar om hållbar golfbaneskötsel.

Maria Strandbergs och Sterfs arbete har nu uppmärksammats internationellt. Under PGA Championship på Wentworth i engelska Surrey fick hon ta emot ett nyinstiftat pris av miljöorganisationen Golf Environment Organization, i samarbete med UPS.

– Det känns mycket inspirerande och roligt att vårt arbete inom Sterf uppmärksammas på det här sättet, och visar att resultatet av nordisk golfs investering i forskning och utveckling har hög internationell standard. Att vår kunskap och erfarenhet också efterfrågas internationellt, säger Maria Strandberg.

Ytterligare två utmärkelser delades ut på Wentworth av GEO och ytterligare ett pris gick till en svensk. Stig Persson, klubbchef på Ljunghusen, uppmärksammades med motiveringen ”Bra miljöarbete i praktiken”, och det holländska golfförbundet fick en utmärkelse för ”Gott ledarskap i miljöarbetet”.

Varför tror du att just du och Sterf fått pris?
– Vi har ju producerat en stor mängd kunskap som är nödvändig för en hållbar utveckling av golfsektorn. Den är färdig att användas direkt av praktiker, rådgivare, leverantörer och av myndigheter och andra organisationer. Vi har visat att en liten organisation tack vare samarbete, kompetens och gemensam finansiering kan få stor internationell betydelse, säger Maria Strandberg.

Det var andra gången som hon blev prisad för sitt miljöarbete. 2008 fick hon ett stipendium från Konung Carl XVI Gustafs 50-årsfond för vetenskap, teknik och miljö.

Hur kom det sig att utmärkelsen delades ut under en Europatourtävling?
– Arbetet med hållbar utveckling är en överlevnadsfråga för golfsektorn, så självklart ska utmärkelser som dessa delas ut vid stora och viktiga golfevenemang, säger hon.

Beviset för hennes idoga miljöarbete är en tavla med golfmotiv från North Berwick av Sir John Lavery.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.