Hoppa till innehåll

Svårspelat på Torrey Pines

"Det här är en US Open-bana."

Olof Åsgård

Farmers Insurance Open

Bild 1113343

Speldatum: 5-8 februari 2015

Spelplats: Torrey Pines, San Diego, USA

Par: 72

Längd: 6 921 meter

Titelförsvarare: Scott Stallings

Prissumma: 6 300 000 US Dollar

Svenskar i fältet:

D21. Freddie Jacobson –4, 67, 73, 72

D32. Carl Pettersson, –3, 72, 69, 72

D55. Jonas Blixt, E, 68, 75, 73

MC. David Lingmerth, +9, 81, 72

Leaderboard

Rond 1: Tiger bröt efter skada

Rond 2: ”Det är väldigt frustrerande”

Efter tre dagars spel av Farmers Insurance Open på Torrey Pines är Freddie Jacobson fortsatt bäste svensk. Efter en runda på par ligger svensken kvar på delad 21:a plats, totalt fyra under par.

Även Carl Pettersson tog sig runt banan på par och ligger ett slag sämre än Jacobson på delad 32:a plats.

Jonas Blixt tappade ett slag och ligger på par men han klättrade trots det sex placeringar under tredje ronden på svårspelade Torrey Pines. Och det var få spelare som fick till det trots bra spel.

– Det här är en US Open-bana och man måste spela den som så, säger Harris English till touren.

English var i ensam ledning inför tredje dagen men tappade ett slag och delar ledningen på nio under par tillsammans med långslående JB Holmes vars rond på 68 slag var dagens lägsta.

– Ruffen är förmodligen svårare nu än när de hade US Open här 2008 så man måste träffa fairway, slå några bra slag och ge sig en chans till några birdies, säger JB Holmes till touren.

Tredje dagen bjöd på en hole in one av Chad Campbell på tredje hålet, ett av Torrey Pines signaturhål. Imponerande var också australiensaren Jason Days eagle på 17:e hålet när han satte andraslaget från 130 meter. Fast hans tankar efter ronden kretsade mest kring den 9-årige pojke i publiken som blev träffad av Jason Days drive i huvudet på 15:e hålet.

– Han blödde rätt kraftigt och jag mådde väldigt dåligt över att ha skadat honom, jag började tänka på min egen son och det blev svårt, säger Jason Day till touren. 

Day skulle försäkra sig om att pojken mådde bra och få hans kontaktuppgifter så att han kan skicka honom något han vill ha. 

Pojken ska inte råkat ut för några allvarliga skador, rapporterar Brisbane Times.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.