Hoppa till innehåll

Succé för gratisgolf i Kalmar

Kalmar tar nya grepp för att lyfta golfen. På klubben har 100 nybörjare just avslutat en komplett nybörjarkurs helt utan kostnad och klubbchef Jimmy Grön är helnöjd. – Vi går på moln och det här kommer vi garanterat att fortsätta med.   Det är ingen hemlighet att golfklubbarna tappat medlemmar och intäkter de senaste åren. … <a href="https://www.svenskgolf.se/folja/succe-for-gratisgolf-i-kalmar/">Continued</a>

Martin Strömberg

Kalmar tar nya grepp för att lyfta golfen.

På klubben har 100 nybörjare just avslutat en komplett nybörjarkurs helt utan kostnad och klubbchef Jimmy Grön är helnöjd.

– Vi går på moln och det här kommer vi garanterat att fortsätta med.

 

Det är ingen hemlighet att golfklubbarna tappat medlemmar och intäkter de senaste åren. På Kalmar tog man steget fullt ut och gav nya intresserade chansen att få en nybörjarkurs utan kostnad – och intresset var mycket stort.

– Vi bjöd inledningsvis 100 personer och fyllde kursen på sju dagar. Då var vi plötsligt uppe i 111 nya, berättar Grön.

Det var klubbens instruktör Pierre Hadevik som kläckte idéen och enligt Grön är det just den här typen av initiativ som krävs för att vinna tillbaks människor till spelet.

– Självrannsakan är viktig och vi på klubbarna har varit för dåliga på att anpassa oss efter hur världen ser ut idag.

Let´s Golf, som projektet kallas, avslutades igår och responsen från de nya spelarna var odelat positivt. Deltagarna var i alla åldrar från 10 år och uppåt och från klubbens sida hoppas man naturligtvis att några vill fortsätta att spela.

– Det fanns absolut inga krav men vi har ändå försiktigt räknat med att 30 procent vill ta steget ut och bli medlemmar, säger Jimmy Grön.

Men huvudsyftet var i första hand inte att värva medlemmar utan att väcka intresse. Något som man definitivt lyckades med.

– Vi ville riva lite fördomar och visa på ett ärligt sätt vad golf handlar om och det blev hur skoj som helst och verkligen jättelyckat, säger en jublande glad klubbchef.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.