Deutsche Bank
Datum: 30 aug – 2 sep
Bana: TPC Boston, Massachusetts
Titelförsvarare: Rory McIlroy, Nordirland
Segersumma: 1 440 000 dollar
Relaterade texter:
Tevetider, Viasat Golf
Lördag: 21-24
Söndag: 19-24
Måndag: 17.30-24
Spelarna fullkomligt skjuter sönder TPC Boston den här veckan och Sergio Garcias 19 under efter tre dagar är otroligt.
– Jag förstår inte riktigt heller. En del hål är riktigt tuffa men alla bara fortsätter göra birdies så det är ingen mening att fundera, det är bara att haka på, sa Stenson efter tredje dagens 66:a (-5).
Eftersom Deutsche Bank går fredag till måndag så spelas sista varvet natten till tisdag svensk tid. Efter den här tävlingen får Stenson en veckas välbehövlig vila.
– Jag ser målsnöret nu. Det tar både fysiskt och mentalt att spela så mycket och att vara i tätstriden några gånger. Det ska bli skönt att pusta ut lite.
Men några problem med laddningen lär det inte vara inför avslutningen. Trots hans fantastiska formtopp har han änu ingen seger under året. Och en seger den här veckan skulle lyfta honom rakt in i slutstriden om FedEx-cup och massor av pengar och rankingpoäng.
Alla spelare hade det inte lika lätt som Garcia och Stenson. Tiger Woods fortsätter att blanda och ge och är något av ett litet mysterium. Igår när många gick fyra, fem under hade Woods stora problem och tog sig runt ett över par (72).
Den andra amerikanska superstjärnan Phil Mickelson mäktade bara med par.
Jonas Blixt, vår andra svensk, gick två under och plockade en placering till delad 66:a.