Hoppa till innehåll

Stenson öppnar starkt

Det är Charlie Wis namn som toppar ledartavlan på Childrens Miracle Network Hospitals Classic. Men Henrik Stenson stod ändå för en insats av hög klass med en lovvärd 68:a på den tuffare The Magnolia Course.

Eric Franzén

Children's Miracle Network Hospitals Classic

Datum: 8-11 november

Banor: Magnolia GC, Palm GC, Lake Buena Vista, Florida

Prispott: 4,7 miljoner USD

Titelförsvarare: Luke Donald

Starttider
Ställning

Penninglistan – PGA Tour

Svenska deltagare:

Jonas Blixt
Daniel Chopra
Robert Karlsson
Henrik Stenson 

TV-tider

Torsdag: 19.00-22.00

Fredag: 19.00-22.00

Lördag: 19.00-22.00

Söndag: 19.00-22.00 

Bild 1119064

I sedvanlig ordning avrundas den officiella delen av PGA Tours säsong i Orlando. För merparten av spelarna i fältet på de två banorna vid Disney Worlds enorma resortområde är Childrens Miracle Network Hospitals Classic långt ifrån en nöjestripp. Snarare handlar det om en sista chans att krama ytterligare pengar ur 2012. Att spela hem de dollar som fattas för att säkra en plats på touren eller i en av nästa års större tävlingar.

För Jonas Blixt är det en plats bland de 30 främsta på penninglistan och en inbjudan till The Masters som hägrar. Den senaste svenska segraren på PGA Tour inledde jakten på detta under torsdagen på scorevänliga Palm GC. Och även om fem birdiechanser inkasserades smög sig även tre bogeys in i kortet under 70-ronden. På totalt två under par och en delad 38:e plats har Blixt en del jobb kvar, men är ändå långt ifrån avskriven för att säkra den ensamma tredjeplats eller bättre som minst krävs för att ta det betydelsefulla klivet in i penninglistans översta skikt. 

Daniel Chopra och Robert Karlsson spelar under något större press. Båda dessa svenskar måste bärga en seger för att kunna lämna tävlingen med ett kort till nästa års säsong nedkilat i bakfickan, och undvika spel i tourskolans andra kvalsteg. Bland dem lever hoppet främst för Daniel Chopra som öppnade med 69 slag (d23, -3) medan Robert Karlsson kom in som delad 48:a på ett under par.

Henrik Stenson har redan platsen på PGA Tour 2013 säkrad, i och med 2009 års seger i The Players Championship. I likhet med förra året, där han högg i ledning under delar av tävlingen, är Stenson främst med i veckans fält för att fylla den sista luckan i raden av de 15 starter som krävs för medlemskapet på PGA Tour. Men torsdagens start var inte direkt en formell och avslagen historia. Den bogeyfria 68:an räckte visserligen inte för att toppa ledartavlan men blev ändå den lägsta scoren för dagen på den aningen tuffare Magnolia Course – som både Stenson och ytterligare fyra spelare fyllde korten med. Henrik delar därmed 13:e plats på fyra under par, fyra slag bakom ledningen.

Inför de återstående 54 hålen sitter ledartröjan på Charlie Wi, efter en stark 64:a på The Palm GC. Sydkoreanen, som i likhet med Blixt kämpar för en plats bland penninglistans 30 främsta, har Camilo Villegas – som står utan kort till PGA Tour 2013 – och Tommy Gainey ett slag bakom sig.

Nordqvist elva i Mexiko
Fler spelavbrott i Singapore

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.