Hoppa till innehåll

Andra raka för Stenson

För andra gången i rad har Henrik Stenson utsetts till månadens spelare på European Tour. Det har ingen lyckats med sedan Robert Karlsson 2008.

CM Hellsten

Söndagen 22 september erövrade Henrik Stenson såväl Tour Championship som FedExCup på East Lake Golf club i Atlanta, Georgia.
Nu hyllas han även i Europa för de dubbla triumferna på amerikansk mark. När medlemmarna i Race to Dubai Golfer of the Month-panelen på European Tour samlades för att utse den senaste vinnaren föll valet på Henrik Stenson.

Derek Lawrenson är golfkorrespondent för brittiska Daily Mail och ingår i kommittén.
Så här motiverar han beslutet på ET:s hemsida:
– Allt började med Thomas Björns första seger på två år i Omega European Masters och slutade med David Howells första seger på sju år i Alfred Dunhill Links Championship och däremellan kom renässansmannen Henrik Stenson. Alla förtjänar den här utmärkelsen men till slut valde vi Stenson för sin häpnadsväckande sommar och den fantastiska dubbla succén i Amerika.

Henrik Stenson, som även tog hem priset i augusti, blir därmed den förste spelaren sedan Robert Karlsson 2008 att få utmärkelsen två månader i rad.
– Jag hade inte kunnat föreställa mig en sådan här succé. Sedan Scottish Open har det varit en fantastisk framgång. Jag är mållös men verkligen nöjd, säger Stenson till European Tour.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Värmechock väntar Stenson och de andra seniorerna

Extrem hetta väntas prägla U.S. Senior Open. Trots temperaturer över 35 grader måste samtliga spelare gå banan – golfbilar är förbjudna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson en av sex svenskar i U.S. Senior Open

Henrik Stenson finns med när årets U.S. Senior Open avgörs. Totalt är sex svenskar med i startfältet.

De tar plats i Hall of Fame

Fanny Sunesson och Anders Janson väljs in i Sveriges Golf Hall of Fame.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Nobbar PGA Tour – ersätter Stenson i LIV Golf

Laurie Canter, som nyligen spelade till sig rättigheter på PGA Tour, tar istället plats i LIV-laget Majesticks GC inför säsongen 2026.