Hoppa till innehåll

Stenson får radioshow

Golfsnack och skildringar av livet på vägarna kryddat med torr humor. Detta kan vi räkna med när Henrik Stenson får ett eget radioprogram på amerikanska satellitnätverket SiriusXM.

Eric Franzén

Den svenska världstrean slog nyligen Ian Poulter på fingrarna i jakten om totalsegern i Europatourens slutspel. Men de nära vännerna och grannarna i Lake Nona, Florida ställs snart åter öga mot öga. Fast denna gång i etern – där den interna kampen lär gälla att locka till sig flest lyssnare.

Under 2014 kommer båda spelarna få varsin radioshow i PGA-tourens egen radiokanal på satellitnätverket SiriusXM. Många grundläggande detaljer kring programmen har ännu inte offentliggjorts – som när premiären sker, hur ofta det kommer att sändas samt hur långa de enskilda avsnitten blir.

– Jag ser fram emot att vara på SiriusXM och förmedla mina tankar om golf och mina unika upplevelser runt om i världen. Det blir kul att kunna ta med lyssnarna på denna resa och ge dem en opolerad inblick i livet på och utanför banan, säger Stenson i ett officiellt uttalande.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.