Förutom värden själv återfinns bland andra Michael Jonzon, Wilhelm Schauman och Joachim Bäckström i fältet. Dessutom kryddas årets tävling extra i form av europatourspelaren Joakim Lagergren.
– Joakim har verkligen gått framåt sedan han spelade här för två år sedan, och det är roligt att följa hans resultat. Det är en blivande storstjärna! Hans styvpappa har spelat för Isaberg, så Joakim har många fans här som säkert kommer att följa honom under tävlingen, säger Patrik Sjöland.
För Sjöland själv har den senaste tiden inte varit fullt lika positiv; sjukdom i familjen ledde till att han valde att ta ett speluppehåll. Väl tillbaka ser han fram emot den egna tävlingen, och förhoppningarna är högt ställda.
– Jag har spelat seriespel med Isaberg under våren, så jag är sugen på att spela Nordea Tour igen. Jag är riktigt nöjd med startfältet och jag hoppas att spelarna kommer att bli lika nöjda med tävlingen. Banarbetarna har gjort ett fantastiskt arbete och banan är bättre än på mycket länge, berättar han.
Totalt är det 156 spelare som gör upp om prissumman på 400 000 kronor. Efter 36 håls spel dras kvalgränsen där endast de 45 bästa spelarna inklusive delningar får spela den avslutande rundan och spela om vem som blir årets vinnare i Isaberg Open.
Isaberg Open hosted by Patrik spelas den 9:e till 11:e augusti på Isaberg GK.
Följ tävlingen här.