LPGA, finalkval
Spelplats: LPGA International, Daytona Beach, Florida
Speldatum: 8-12 december
Läs också:Nu avgörs det
Bra start för svenskorna
Fall för Lindberg
Stark Lindberg avancerar
Det har varit något av en berg- och dalbana för de svenska deltagarna i slutkvalet till LPGA. Pernilla Lindberg och Caroline Hedwall har åkt upp och ner i resultatlistan och turats om att vara utanför de 20 som kommer att få sina kort till slut.
Lindberg har med rundorna 68-77-68 själv spelat lite ojämnt. Med sin fina tredje runda tog hon sig upp på rätt sida och är nu delad sjua med två rundor kvar. En förklaring till resultaten är att kvalet avgörs på två olika banor på LPGA International, Champions och Legends. Bevisligen trivs Pernilla bättre på Champions där hon gjort bättre resultat.
Caroline Hedwall gick åt andra hållet i listan efter 74 slag på fredagen. Hon är nu 25:a och behöver ett par bra rundor för att kunna bli nykomling på LPGA och återförenas med sin före detta lagkamrat i VM-guldlaget, Anna Nordqvist, som redan är stor stjärna.
Leder kvalet gör fortfarande Libby Smith. Men hon utmanas nu av en långtslående tonåring. Jessica Korda går fortarande på High School men stod för dagens avancemang när hon via 66 slag tog sig upp på andra plats, bara ett slag efter Smith. Korda är dotter till tjeckiske tennisspelaren som under 90-talet bland annat vann Australian Open 1998 och hade flera tuffa matcher med bland andra Stefan Edberg. Jessica spås en lysande framtid och spelar kvalet som amatör. Hon har fortfarande inte bestämt om hon skall gå på college eller bli proffs.