Viking Classic
Datum: 14 – 17 juli
Spelplats: Annandale Golf Club
Prispengar: 3 600 000 $
Titelförsvarare: Bill Haas
Richard S Johnson sökte sig snabbt till täten i Viking Classic på Annandale Golf Club. Johnson gjorde fem birdies i sin annars bogeyfria rond och delar alltså 3:e platsen på -5 (67).
– Det var riktigt skönt att få till en bra rond idag. Jag spelade stabil golf och är nöjd med mina järnslag, säger Richard till Svensk Golf.
Stark med järnen
Vår svenska titelförsvarare i Nordea Masters slog under torsdagen sina mellanjärn väldigt bra. En förutsättning för att kunna spela bra på en viss Bro Hof Slott GC är just järnslagen på de längre hålen. Men fokus verkar ligga på veckans spel för Stanley.
– Jag lade upp några längre järn väldigt nära och gav mig själv chanser. Jag missade i och för sig några greener men chippade in dem nära varje gång, säger svensken.
Bra förutsättningar
Väderförhållandena var inget att klaga på i Madison, Mississippi. I princip vindstilla genom hela dagen bäddade för låga scorer. Om något kan det vara svårt att stå ut med den kvävande juli värmen. Men det hindrade inte sex spelare för att gå runt på 65 slag (-7) under torsdagen. Däribland Brendon de Jonge från Zimbabwe och amerikanen Tim Petrovic. Även 50-åriga Kenny Perry finns med i startfältet och ligger på en delad andraplats efter 66 slag (-6).
Richard S Johnson är den enda svensken i Viking Classic då många befinner sig i södra England för British Open. Något han verkar ta vara på.