Hoppa till innehåll

Spieth behöll ledningen – men giganterna utmanar

AUGUSTA. Det såg ut som att Jordan Spieth avgjort Masters. Men en sen dubbelbogey bjöd in dubbla majorsegrare.

Oskar Åsgård

Masters Tournament

Bild 1114484
Foto: Andrew Redington, Getty Images

Speldatum: 9–12 april, 2015

Spelplats: Augusta National Golf Club, Augusta, Georgia

Par: 72

Längd: 7 435 yards (6 765 m)

Titelförsvarae: Bubba Watson – 8, 69-68-74-69 

Prissumma: 9 miljoner dollar

 

Ledningen: Jordan Spieth, -16 (klicka på länken för artikel)

Svenskar i fältet:

 d12, Jonas Blixt, -4 (klicka på länken för artikel)

d30, Henrik Stenson, par (klicka på länken för artikel)

Jordan Spieth inledde lördagsronden precis som han gjort samtliga tre tidigare dagar.
Par. Birdie. Par.

Sen hände något mycket oväntat. Spieth som varit omutlig på Augusta Nationals såphala greener behövde använda puttern tre gånger innan han lämnade fyrans green.

Samtidigt bjöd banan på nytt på strålande scoringförutsättningar, där ett regn under natten sett till att greenerna var fortsatt mjuka och mottagliga.

Det utnyttjade Spieths utmanare.

Tiger Woods gjorde sex birdies och gick på 68 slag, totalt sex under par.
Rory McIlroy drog i en eagle och fyra birdies för sin 68-rond, också han sex under par totalt.

– Jäklar alltså, det kunde ha blivit rejält lågt idag. Jag fick det verkligen att stämma. Det skulle förmodligen ha varit ungefär två slag bättre. Men jag har åtminstone gett mig en chans. Jag måste skjuta lågt imorgon, men jag har en chans, säger Woods i tv-intervjun efter ronden.

Bild 1114482
Tiger Woods visar att han har hittat tillbaka till ett konkurrenskraftigt spel. Foto: Getty Images

McIlroy och Woods spelar också ihop på söndagen.

– Ja, du kommer höra några (publikvrål) därifrån, säger Spieth om Woods-McIlroy-gruppen på presskonferensen.

Men de båda är fortfarande tio slag bakom Spieth inför finalronden.

21-åringens främsta utmanare är Justin Rose, US Open-segraren från Merion 2013, och Phil Mickelson, en trefaldig Masters-vinnare.

Mickelsons signaturslag var en osannolik birdie på 16:e, från nära 14 meter, vilket den femfaldige majorvinnaren att explodera i en euforisk segergest.

– Att spela sent på helgen i Augusta, perfekt väder, och banan var fenomenal idag. Det kunde inte ha varit bättre. Mitt närspel har blivit riktigt skarpt den senaste veckan. Jag ska ha roligt imorgon, säger Mickelson.

Justin Rose spelade bättre än någon annan under lördagens andra hälft. Engelsmannen spelade de sista tolv hålen sju under par, sänkte ett bunkerslag för birdie på 16 och rundade av med att sänka en nästan hopplöst snabb nerförsputt för birdie på 18:e.

– Jag antar att ronden innehöll element av tur eller magi, beroende på hur du ser det, som bunkerslaget på 16. Den här banan passar mitt öga och jag har en bra spelplan här. Jag har haft bra ronder här. Jag har aldrig satt ihop fyra bra ronder, så det ser jag fram emot, säger Rose på presskonferensen.

Men det är fortfarande omöjlige Jordan Spieth som har det här mästerskapet i sina händer. Efter en birdie på 16:e hålet gick han till 18 under par totalt – så många under par har bara Tiger Woods varit i Masters, när han vann sin första major med tolv slag 1997.

Men det skulle komma ytterligare en treputt för Spieth, på det 17:e hålet, och dubbelbogeyn saktade ner hans ursinniga framfart.

– Självklart, har man varit fyra under par och kommer in två under par, så är det en besvikelse. Men det kunde också ha varit värre. Den där räddningen på 18 var nog något jag löser en av fem gånger. Det krävde mod, säger Spieth om sitt fantastiska lobbslag på sista hålet.

Nu har Spieth för andra raka året ledningen i Masters med en rond kvar att spela. Då delade han den med Bubba Watson. I år har 21-åringen fyra slag ner till Rose.

– Jag måste bara fokusera på mig själv, inte kolla på några ledartavlor, inte reagera på vad som händer runt omkring. Jag känner mig bekväm med hur jag slår bollen. Mitt putt-stroke känns bra, säger Spieth.

Det är upplagt för ännu en i raden av fantastiska Masters-söndagar.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.