Hoppa till innehåll

Sörenstam startar collegetävling

Annika Sörenstam har en akademi, ett stipendium, en juniorsatsning i Sverige och mycket mer. Nästa år spelas hennes första collegetävling i högsta ligan i USA.

Karin Klarström

The Annika Intercollegiate har premiär i september nästa år. Tävlingen spelas i division 1 och de tolv bästa skolorna på damsidan kommer att få vara med i denna 54-hålstävling, som inleder spelet i 2014 års hösttermin. Tävlingen arrangeras av Sörenstams stiftelse Annika Foundation tillsammans med golfmagasinet Golfweek och spelas på Reunion Resort, där Annika Sörenstams akademi redan ligger.

– Den här tävlingen är en fantastisk möjlighet att utveckla min stiftelses ambition att skapa bättre spelmöjligheter för både juniorer och collegespelare, säger Sörenstam i ett officiellt uttalande.

Sedan Sörenstam lade klubborna på hyllan 2008 har hon ägnat tiden åt att bygga upp sitt varumärke inom golfen.

Förutom ovanstående verksamhet jobbar hon också med sitt tävlingskoncept för unga tjejer, Annika Invitational, som spelas både i Asien, Europa  och USA. Den europeiska upplagan har spelats två gånger, båda gångerna i Sverige. Först ut som arrangör var Linköpings GK 2012, i år var det Landskrona och nästa år är det Forsgårdens tur att erbjuda Europas bästa juniorspelare på flicksidan en topptävling. Sedan tidigare arrangeras också Annika Cup på Sörenstams hemmabana Bro-Bålsta.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.