Hoppa till innehåll

Nya stjärnskottet tog täten i Dubai

Sophie Gustafsons 67 slag, förde henne till tidig ledning andra dagen av Dubai Ladies Masters. Sedan kom framtiden fort. Närmare bestämt Lexi Thompson, 16 år. Nu leder golfvärldens nya stjärnskott Dubai Ladies Masters, två slag bättre än Sophie. Men bakom smyger flera svenskor. Tio av elva (!) klarade kvalgränsen, varav fem är bland de tio bästa.

Roger Andersson

Dubai Ladies Masters

Bild 1112964

Speldatum: 14-17 december 2011
Spelplats: Emirates Golf Course, Dubai
Prispengar: 500 000 euro
Segrare: Iben Tinning (2010)

Starttider
Startfält
Penninglistan
Aktuell ställning

TV-tider

Bild 1112966

Onsdag: 11.00-15.00
Torsdag-fredag: 11.30-15.00
Lördag: 11.00-15.00

Inte undra på att förbundskapten Patrik Jonsson sken ikapp med ökensolen. Så många svenskor kvar i tävlingen och inte bara Sophie med tätkänning. 70 slag av den unga värmländskan Louise Larsson betyder fyra under totalt och delad sjätte plats med Pernilla Lindberg (grym 68 idag) och gårdagens ledare Lotta Wahlin. Linda Wessberg skuggar ytterligare ett slag bakom.

När de flesta spelarna kämpade med att hålla kontroll över spelet, inte minst på de snabba greenerna, svarade Sophie Gustafson för en fokuserad, bogeyfri och stensäker rond.

– Jag har slagit bollen riktigt bra båda dagarna, tack vare att jag jobbat med de svenska coacherna (Patrik Jonsson och Katarina Vangdal). Inför tävlingen var min bollträff väldigt dålig. Skillnaden mellan igår och idag var väl att puttningen funkade bättre.

Bild 1112962
Caroline Hedwall får priset för Årets Rookie av tourchefen Alexandra Armas. Foto: Roger Andersson

Caroline Hedwall i samma boll hade det återigen tufft till att börja med, men räddade sig från helgledigt med fyra birdies sista nio hålen för 69, tre under par och par totalt. Det går att hon inför de två sista rundorna ligger ett slag efter Melissa Reid som Carro jagar för att passera på order of merit och därmed säkra tio års fritt spel på touren.

– Jag puttade bättre än i går, även om jag började med en bogeyputt från inget avstånd alls. Kämpade på rätt bra och kände också pressen att klara kvalgränsen. Så fyra under sista nio är jag riktigt nöjd med, sade Carro som efter rundan fick ta emot priset som årets rookie på touren.

Hon är ändå bara näst bäst i Barsebäck. Klubbkompisen Louise Stahle har smög uppåt i resultatlistan med sina 70 slag idag, totalt två under par.

Systrarna Larsson är oskiljaktliga. När Louise spelade riktigt bra golf så fanns förstås Caroline vid sidan av som moraliskt stöd och påhejare.

– Jag spelade riktigt bra, kanske inte lika stabilt med drivern som igår, men järnklubborna var grymma, sade Louise som med sin tiondeplats kan se fram emot liten sovmorgon.

För Linda Wessberg var spelet lite mer ojämnt än i går. Fyra birdies visserligen, men också en dubbelbogey och en riktigt förarglig bogey på sista hålet. 73 slag, totalt tre under par och ändå tätkänning inför helgen.

– Greenerna var otroligt snabba i morse, blir också snabbt upptrampade. Helt annat mot igår och mycket mycket snabbare än förra veckans greener. Men det var främst utslagen som svek idag. Min driver brukar funka väldigt bra, men idag vill den inte alls vara med, sade Linda.

Reserven Caroline Westrup och Carin Koch hänger kvar i tävlingen, båda två över par. Tungt har Anna Nordqvist haft. En birdie på sista hålet för 72 slag och totalt tre över par gör att helgens arbete ändå är räddat. Men för Mikaela Parmlid är det färdigspelat. 76 idag och fem över totalt.

"Touren ska bli rättvisare"
Davies kritiserar touren

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.