Hoppa till innehåll

Sophie fick revansch

RANCHO MIRAGE: Det såg dystert ut ett tag, men på lördagseftermiddagen ljusnade det på den blågula himlen. Sophie Gustafson kom tillbaka i majorn och är nia efter tre spelade ronder, och Anna Nordqvist gjorde sin lägsta rond för veckan.

Karin Klarström

Kraft Nabisco Championship

Bild 1108158

 

Speldatum: 1-4 april
Bana: Mission Hills CC, Rancho Mirage, Kalifornien
Segrare: Brittany Lincicome (2009)
Prispengar: 2 000 000 $

LPGA Money List
Världsranking

Startfält
Starttider
Aktuell ställning

SvenskresultatD9) Sophie Gustafson, 213 (-3)
D18) Anna Nordqvist, 215 (-1)
D51) Carin Koch, 221 (+5)
D54) Louise Friberg, 222 (+6)
MC) Mikaela Parmlid, 153 (+9)
DNS) Helen Alfredsson, Maria Hjorth

Tidigare artiklarPettersen favorit efter stark comeback (Rond 3)
Inte bara jobbsnack för golfparet (Rond 3)
Sophie fick revansch (Rond 3)

Anna avancerade i Kalifornien (Rond 2)
Finliret kom av sig (Rond 2)

Stark start av Sophie (Rond 1)
Norskt i topp efter superrond (Rond 1)
Anna kämpade sig tillbaka (Rond 1)

Svenskorna vägras start (Inför)
Helen på segerbanan (Inför)
Dags för årets första major (Inför)

På fredagen avslutade Sophie Gustafson med tre raka bogeys och var inte speciellt lycklig över resultatet. På lördagen var läget ett helt annat. Det började förvisso i moll med två tappade slag första nio, efter en birdie och tre bogeys. Men sedan kom Gustafson igång.

Revansch på det 18:e
Birdies på hål 11, 12 och 15 följdes av en skön revansch på det 18:e.

På lördagen spelades det 18:e extra långt och det var inte lönt ens för långtslående Sophie att försöka gå in på två på denna välbekanta par-femma. Istället lade hon upp andraslaget för att bädda för ett säkert inspel på tredjeslaget. Sophie fick perfekt träff och satte upp bollen en halvmeter från flaggan och sänkte birdieputten.

– Det kändes ju betydligt bättre än igår. Att gå fyra under sista nio känns ju väldigt bra, sa Sophie efter sin 70-rond.

Hon har kämpat en del med puttningen och från och med i tisdags har hon skaffat sig en ny rutin som gör att högerhanden inte är inne och styr för mycket. Och det har gett resultat. Hon är kanske inte hetast på greenerna av alla den här veckan, men hon har i alla fall kapat rejält i förhållande till sin fjolårsstatistik med sin nya rutin.

Efter sin 70-rond är Sophie nu delad nia inför finalronden. Men på -3 har hon dock fortfarande sju slag upp till den nya ledaren Karen Stupples.

– Jag tänker inte på hur andra ligger till utan ska bara se till att spela mitt spel. Det är så otroligt små marginaler här så allt kan hända, säger Gustafson.

Lägsta för veckan
På lördagen lossnade det även för Anna Nordqvist. Efter den välbekanta tunga inledningen i torsdags kom hon in i ett bättre flyt och levererade veckans lägsta score. Lördagens 69:a var ett rejält kliv framåt, till -1 totalt,  och det var hon själv nöjd med. Hon är dock nio slag efter Stupples men med en bra rond på söndagen finns chansen till en väl godkänd debut i majorn.

– Får jag bara igång puttern så finns det inga hinder att skjuta lågt här, sa Anna efter en rond i det närmaste perfekta förutsättningar med lite vind och sol och snabba greener.

Kraft Nabisco-banan är en av de längsta på touren med sina 6700 yards (6100 meter) och efter träningen under säsongsuppehållet har Anna ökat på snittet i sina drives betydligt. Detta tack vare kombinationen styrke- och teknikträning.  Men enligt henne krävs det mer än så.

– Det spelar inte så stor roll om du slår långt här. Ruffen är så pass svår att man måste hålla sig på fairway, det är det viktigaste.

Då är det bara en rond kvar att spela innan det hela ska avgöras. Svenskorna har en del jobb kvar att göra.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.