SM Long Drive
Datum: 22-23 maj
Plats: Stora Lundby GK, Gråbo, Göteborg
Mer info: SM Long Drive
Kval – Lördag 22/5
Tid: 10.00-17.00
Pris: 100 kronor / omgång (sex bollar)
Kvalplatser: Open: 20 st. Dam: 5 st. Senior: 5 st. Old Boys: 8 st.
Final – Söndag 23/5Tid: 15.00-17.00
Biljetter: Fritt inträde
Sveriges starkaste golfare
Tid: Söndag 23/5, 17.15-18.00.
Grenar:
– Bänkpress (100 % av kroppsvikten)
– Marklyft (150 % av kroppsvikten)
– Bicepskurl (50 % av kroppsvikten)
– Ståpress (50 % av kroppsvikten)
Flest antal repetitioner. De tre bästa går vidare till finalgrenen Farmers Walk.
– Farmers Walk (2 väskor á 120 kg)
Utslagsplatserna på rangen har flyttats bakåt 100 meter. Högtalarna är på plats för att dundra ut rock’n’roll och imorgon anländer bagar fyllda med 48 tum långa XXX-stiff skaft.
Det är dags för SM i Long Drive.
Årets SM går av stapeln på Stora Lundby GK utanför Göteborg och arrangör är tvåfaldige SM-vinnaren Patrik Andersson.
– Det har varit mycket att stå i och det är ett späckat program, men det kommer bli riktigt bra. Läktare är på plats och det ser jäkligt bra ut. Nu blir det åka av, säger Patrik Andersson till Svensk Golf.
Tävlingarna inleds på lördagen med kval från 10.00-17.00. Sammanlagt finns det finns fyra SM-klasser – Open, Dam, Senior (45+) och nyinstiftade Old Boys (55+).
– Det är kval hela dagen för att få fram ett riktigt bra startfält till söndagen. Alla är välkomna att kvala och det är bara köra så mycket man vill, säger Andersson.
Helgens höjdpunkt blir finalpasset som inleds klockan tre på söndagseftermiddagen. Och Andersson hoppas på gott om publik.
– Självklart, det är ju halva grejen. Det blir ganska långt ifrån vanlig golf, men väldigt roligt. Förra året på Hills GC var det knökfullt på läktaren och förhoppningsvis blir det likadant i år, säger Andersson som siktar på att ta hem en tredje SM-titel.
Sveriges starkaste golfare
Nytt för i år är en extratävling efter att SM-finalerna avgjorts där tio deltagare ska göra upp om titeln ”Sverige starkaste golfare”.
– Det blir kanske det roligaste av allt, en kombination av att slå långt och att vara stark. Magnus Samuelsson är ju välkommen, men han måste kvala in i huvudtävlingen, vilket innebär att han måste vara bland de 32 spelarna som är med på söndagen. Du måste alltså kunna slå en golfboll, säger Andersson.
Första tävlar deltagarna i fyra grenar baserade på kroppsvikten. Därefter gör de tre bästa upp i finalgrenen Farmers Walk, där två 120-kilosväskor ska bäras.
– Den som går längst får den grabbigaste titeln du kan ha, ”Sveriges starkaste golfare”, säger Andersson som håller sig själv som en av favoriterna tillsammans med Daniel Lindbäck från Helsingborg.